„Soutěž Tactus.cz je zaměřená na vytvoření speciálních knih pro nevidomé děti,“ uvedla ředitelka pedagogické školy Pavla Hostašová.

Již třetím rokem ji organizuje Asociace rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v České republice, Středisko pro ranou péči Praha a Sdružení Hapestetika.

Letošní projekt podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a koná se pod záštitou projektu na podporu čtení v České republice „Rosteme s knihou“.

„Studentky třetího ročníku oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika Eliška Ambrožová z Hranic a Martina Igazová z Kopřivnice se do soutěže zapojily a pod vedením vyučující českého jazyka Lenky Rožnovské a vyučující výtvarné výchovy Zuzany Nevřivové vytvořily nevšední, krásnou knihu“, dodala Pavla Hostašová.

K vytvoření knížky je vedl přirozený zájem a současně i zážitky se kterými se potkávají na své praxi při škole. Jejich dílo nese název „Tak trochu jiné pohádky“ a jedná se o soubor deseti moderních pohádek, ve kterých místo pohádkových bytostí a zvířátek vystupují auta, lodě, letadla a vláčky.

„Vždy jednu stránku knihy tvoří text přepsaný i do Braillova písma a druhou stránku hmatový obrázek,“ popsala ředitelka školy.

Obrázky studentky vytvořily z papírů a kartonů různých struktur a obohatily je slepotiskem vytvořeným z přírodnin jako jsou například mák, čočka, hrách, rýže a další suroviny. Kniha, která přinese radost dětem, které neměly tolik štěstí v životě, vznikala během celého školního roku.

Odborná porota v Praze ocenila knihu „Mimořádným oceněním poroty“ a vybrala ji k postupu do nejužšího finále. Jako jedna z nejkrásnějších knih byla vystavována na sedmnáctém mezinárodním knižním veletrhu na Výstavišti v Praze.

„K nevšednímu úspěchu bych studentkám chtěla poblahopřát a poděkovat jim i našim dvěma vyučujícím za knížku, která v sobě skrývá mnoho času a tvůrčího úsilí a nese spoustu lidského tepla a lásky,“ řekla ředitelka Střední pedagogické školy svaté Anežky České v Odrách Pavla Hostašová.