Příchozí v hranické sokolovně hned u vstupu přivítala Hudecká muzika, a pak už pódium postupně patřilo bubeníkům, smyčcovému souboru a orchestru nebo žákům klavírního oddělení. Před rodiči a svými blízkými ale zazářili i tanečníci, žáci výtvarného oboru, Velký dechový orchestr a Dětský pěvecký sbor Cantabile.

„Snažili jsme se předvést to nejlepší, co máme, hlavně kolektivní výuky - to znamená smyčcový soubor a orchestr, ale i taneční či sborové vystoupení. Akademii pořádáme vždy dvakrát do roka,“ přiblížila zástupkyně ředitele Základní umělecké školy v Hranicích Kateřina Koblihová.

Děti z hranické „lidušky,“ jejíž historie sahá až do roku 1924, slaví úspěchy i na mezinárodních soutěžích. Jedním z těch největších byla loni účast tanečního oboru na Světovém tanečním poháru v Barceloně.

„Děvčata tam reprezentovala nejen sebe a naši školu, ale i Českou republiku. Za národní lidové tance jsme si přivezli sedmou nejlepší příčku v klasickém sólovém tanci do devíti let, ale získali jsme i jedenácté, dvanácté a dvaadvacáté místo,“ řekla Kamila Martínková, která děti na soutěž připravovala.

Konkurence přitom byla obrovská a soutěže se zúčastnilo 12 tisíc tanečníků z 54 zemí.

„Je to pro mě srdcová záležitost, protože ten úspěch byl opravdu velký - už jen skutečnost, že město Hranice získalo v Německu postupové místo a vybrali si nás z nejrůznějších tanečních škol - baletních i soukromých,“ dodává.

Na Novoroční akademii si nejmenší tanečníci připravili vystoupení s názvem Disney revue, starší dívky předvedly lotyšskou polku a nejzkušenější tanečnice představily své umění na skladbu Mezi horami od skupiny Čechomor.