Jak pověděl ředitel jedné z nejdéle fungujících cestovek ve městě Petr Kraus, klienti si raději zvolí jiné destinace.

„Výborně se nám nyní prodává například Bulharsko a Řecko, byť jsme se ze začátku sezony potýkali s mírným ostychem a strachem našich klientů. Musím ale říct, že to je úplně zbytečné. V Řecku se nic zvláštního pro turisty neděje, a proto se letos prodává velmi dobře, ať už leteckou nebo autobusovou dopravou," sdělil ředitel cestovní kanceláře sídlící na Masarykově náměstí a dodal, že trvalý zájem je o Chorvatsko, v posledních letech Španělsko a nově také Černou horu.

Co se týká problematičtějších destinací, zaznamenává tato cestovní kancelář výrazný pokles.

„Lidé tyto zájezdy raději nekupují. Jde většinou o zájezdy typu last minute a rozhodně je už neprodáváme v takové míře, jako v minulých letech. Určitě je to způsobeno těmi problémy, které se zde vyskytly, ať už jsou to teroristické útoky a jiné," podotkl Petr Kraus.

Majitelka cestovní kanceláře ve Svatoplukově ulici jeho slova potvrdila.

„Největší zájem mají lidé o Chorvatsko, Řecko, Turecko a Španělsko. Do Egypta není zákaz vycestovat, takže kdo má chuť, může se tam vydat, ale jednoznačně je menší zájem o tyto destinace, což je určitě způsobeno tím, co se tam v poslední době děje," řekla Zdena Zacharová.

Zájem i o Albánii

Cestovní kancelář ve Švermově ulici se specializuje především na vlakové zájezdy, nicméně doposud zatím podle slov manažerky Růženy Halmanové nekoupil ani jeden zájezd do Tunisu.

„Je pravda, že přeprodáváme zájezdy do Tunisu ani Egypta, tam jste prodali dva," pověděla s tím, že se prodávají většinou zájezdy do Chorvatska, Černé hory a letos je hodně poptávaná i Albánie.

Velký zájem o Bulharsko a Řecko hlásí i z cestovní kanceláře na Masarykově náměstí. Ovšem o Egypt a Tunis zájem není, což je podle jedné ze zaměstnankyň paní Kaprálové způsobeno tamními nepokoji. Vycestovat do Řecka se lidé bát nemusí.

„Ekonomická krize se turistů vůbec nedotýká. V resortech ani turistických městech žádný problém není. Jediné, co doporučujeme, je brát si s sebou hotovost, ale tu z devadesáti procentech klienti stejně mají rozměněnou v Česku," uzavřela zaměstnankyně­.