„Teprve pomalu vstřebávám, že bych se měla něčeho podobného zúčastnit,“ uvedla na úvod se smíchem učitelka ze Základní školy 1.máje Irena Kolářová. I podle zástupkyně pro první stupeň základní školy to pro nominovanou učitelku byl nejprve šok.

„Je pravda, že se s tím kolegyně chvíli vyrovnávala. Po čase se už ale s účastí smířila a myslím si, že v současné době je i ráda, že ji děti přihlásily,“ řekla také se smíchem Stanislava Škrobánková.

Zlatý Ámos je každoroční anketa, kde vyhlašuje nejoblíbenější učitel v celé České republice. Svého oblíbeného kantora navrhují žáci základních a středních škol.

„Opravdu moc nevím, čím jsem žáky zaujala. Za sebe mohu říct, že mě baví učit a že do školy chodím ráda,“ rozpovídala se nominovaná učitelka. Soutěž nejprve probíhá v regionálních kolech. Úspěšní učitelé se poté mohou těšit na semifinále a finále, které bude v Praze navíc doplněno o kantorský bál.

„Přiznám se, že se velmi nerada veřejně prezentuji. Pro mě je lepší kvalitně učit, než se zúčastňovat různých anket a soutěží,“ poznamenala Irena Kolářová.Irena Kolářová

Nakonec paní učitelka přiznala, že ji kladné ohlasy a nominace ze strany žáků těší. „Víte, jak to je. Jsem ráda, že ocenili mou práci. Klidně by na mé vyučovací metody mohli reagovat tím, že po mě budou házet houbu a křídu,“ přidala opět se smíchem Irena Kolářová.

Na regionální kolo bude nominovanou učitelku doprovázet skupina tří dětí. Jejich úkolem je před porotou obhájit proč zrovna dotyčnou osobu na Zlatého Ámose nominovaly.

„Moc bližších informací o průběhu nemám. Kromě prezentace půjde ještě o rozhovor, který bude trvat přibližně pět minut,“ doplnila Irena Kolářová.

Je spravedlivá a skromná

Mezi děti, které budou oblíbenou učitelku doprovázet, patří i desetiletá Julie Bakovská.

„Ona je hlavně hodně spravedlivá. Navíc se drží hesla škola hrou. Když se učíme něco nového, tak jen nesedíme v lavicích, ale zkoušíme si i různé praktické úkoly,“ začala už teď s obhajobou Julie Bakovská.

Irena Kolářová není oblíbená jen u svých současných a bývalých žáků. Její nominaci do ankety schvalují a podporují i kolegové. „Je pravda, že kromě už zmíněné skromnosti je i hodně upřímná. Navíc jsou na ni i velmi kladné ohlasy od rodičů dětí,“ přidala další plusové body zástupkyně ředitele Stanislava Škrobánková.

O tom, zda učitelka Základní školy 1.máje v Hranicích Irena Kolářová postoupí do dalších kol, se rozhodne začátkem února ve Zlíně. (zem)