Zasněžené kopce a zaledněná kluziště jsou stále plná neúnavných dětí. Není proto divu, že do zimní přírody si chodí děti užívat sněhu se svými učitelkami ve školkách, školách či školních družinách.

„Děti sáňkují a jezdí na bobech, talířích a kluzácích v případě dobrých sněhových podmínek denně. Výborné podmínky máme na školní zahradě a někdy paní učitelky s dětmi zajdou na kopec na sídlišti Hromůvka,“ sdělila ředitelka mateřské školy Pohádka Lenka Němčáková. Podle jejích slov děti hry na sněhu baví.

„Nesáňkují jen z povinnosti,“ ře­kla.

Hodně sněhu v ulicích vidí rádi i školáci ze Základní školy 1. máje. Zimnímu sportování se tam věnují nejen odpoledne ve školní družině, ale také v rámci sportovních zájmových útvarů či hodin pracovních činnosti. V těch děti staví ze sněhu. „Ve školním vzdělávacím programu máme zimní sporty zakomponovány i v hodinách tělesné výchovy. Pro žáky pátého ročníku proto každoročně pořádáme lyžařský kurz ve sportovním areálu v Tošovicích,“ podotkla zástupkyně ředitelky Stanislava Škrobánková.

Mokré věci se suší v šatnách

Problém však může nastat v době, kdy se děti vrátí zpátky do školy či školky a nepřevlečou se do suchého oblečení. Na řadu tak přichází speciální sušáky a topení. „Sušení věcí máme zajištěno v prostorách mateřské školy. Máme nakoupeny sušáky na prádlo, mnohé děti si přinesou náhradní oblečení, a když jdou ven, oblékají se do zimních kombinéz,“ uvedla Němčáková.

Děti z 1. máje jsou vždy předem informovány, zda následující den budou venku. Podle toho si pak do školy případně donesou náhradní oblečení.

„Sušení probíhá v šatnách školy, které umožňují rozložení mokrých věcí na věšácích a topení,“ podotkla dále vedoucí vychovatelka Základní a mateřské školy Drahotuše Miroslava Novotná.

Pečují i o zvířata

Kromě pravidelných zimních vycházek po vyučování se děti z Drahotuš při pobytu venku koulují, hrají hry na sněhu, stavějí sněhuláky a iglú.

„Okolí školy nám umožňuje sáňkování a také bruslení na kluzišti, které probíhá v hodinách tělocviku jedenkrát týdně. Při vycházkách děti navštěvují krmelec v blízkém lese, kde pomáhají s péčí o zvířátka v zimě,“ dodala Novotná.

V závislosti na aktuální venkovní teplotě chodí ven denně i děti z mateřské školy Klíček na Struhlovsku. Oblečení se pak suší na sušácích, které má k dispozici každé oddělení. Někteří si do škol a školek nosí boby či sáňky vlastní, jiní dají přednost vybavení jednotlivých zařízení, které nabízí možnost výběru. Použité boby a lopaty pak skladují většinou na terasách nebo v šatnách.