Ve velké parádě se tak mohly představit jednotky státní, Městské i Vojenské policie České republiky Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje nebo Zdravotnická záchranná služba.

Dorazily autobusy s moravskoslezskými i zlínskými espézetkami plné dětí, které si vyzkoušely, jak se sedí v tanku, zda je obtížné vyšplhat lezeckou stěnu zvanou Jakub nebo si zasoutěžily v disciplínách s vojenskou tématikou.

Zkusili si tak hod granátem na cíl, prověřili paměť, střelbu na trenažér, šplh na tyči, běh v písku, oblékli si protichemické prostředky nebo vyzkoušeli dráhu bojovníka.

„Líbila se mi ukázka vojenské techniky. Zatím jsme viděli bojové umění musado a dali si výborný párek," pověděla jedna z návštěvnic Tereza Zápotocká.

Další pozorovatelkou byla i slečna Jana, která do kasáren chodí každý rok.

„Chtěli jsme stihnout přistávání vrtulníku. Bohužel mám dojem, že je to každý rok stejné, chtělo by to trošku změnit program, ale pro děti je to dobrá akce," svěřila se.

Tanky, psi, lezecká stěna

Zábavu si našli všichni. Radim Staněk sem zavítal, protože obdivuje vojenskou techniku.

„Už jsem si prolezl tanky. Chodím sem každý rok a vždy mě to baví," usmíval se spokojeně.

Menším návštěvníkům se pro změnu zase líbila ukázka výcviku služebních psů, které si mnohé přišly i pohladit.

„Bylo to tady moc hezké. Nejvíc se mi líbili hasiči, kteří hasili pomocí práškového přístroje a taky psi," uvedla Eliška Martínková.

Její spolužák Mirek Jakeš se pochlubil, že si vyzkoušel lezeckou stěnu. „Bylo to těžký, nevyšplhal jsem se úplně nahoru. Dostal jsem se jen doprostřed," posteskl si.

Přes tři tisíce návštěvníků

Právě při ukázce výcviku svou psů městské policie se menší děti lekly a rozplakaly, protože figurant dokonce párkrát vystřelil na útočící psy slepými patrony. Nebylo mu to nic platné, protože ho každý pes s přehledem zpacifikoval.

Letos si pro návštěvníky připravil 71. mechanizovaný prapor také jednu perličku.

„Úplnou novinkou tohoto ročníku byl nízký průlet stíhaček JAS 39 Gripen. Kladné odezvy se dočkalo i přistání vojenského vrtulníku přímo mezi diváky. Loni nás navštívilo více než dva tisíce dětí, letos jsme dokonce překonali hranici tří tisíc návštěvníků. Všechno klaplo podle plánu i počasí nám přálo," zhodnotil akci nadporurčík Radek Hampl.