„Spoustu let až do roku 2007 jsme měli měsíčně kolem jedenácti představení, promítali jsme i filmy pro náročné, měli jsme art kluby a sdružení Bijásek, divácký zájem ale stále klesá, takže to postupně rušíme a přizpůsobujeme se celorepublikovému dění. Jsme v kontaktu i s vedením ostatních kin, která řeší podobný problém,“ sdělila Dagmar Močičková, programová a kulturně výchovná pracovnice Městského kulturního zařízení.

Podle ankety Deníku lidé z Hranic a přilehlých vesnic místní kino příliš nenavštěvují. Většina dává přednost multikinům v Olomouci a v Ostravě, nebo do kina nechodí vůbec.

„Zdá se mi, že vstupenky do kina jsou příliš drahé. Navíc jejich cena neustále roste. Raději si počkám, až bude film v televizi,“ řekla například třiatřicetiletá Monika Mencová. „Do kina v Hranicích chodíme občas se školou na různá představení a občas tam zajdu s kamarády na nějaký dobrý nový film. Už dlouho jsem tam ale nebyl,“ přiznal Lukáš Marek.

Jen jeden snímek

„V multikinech člověk přijde a může si vybrat najednou z několika filmů, kdežto tady je na výběr jen jeden,“ uznala vedoucí kina Močičková.

Zároveň ale dodala, že mnozí návštěvníci jsou nadšeni historií kina v Hranicích, která z jeho prostor dýchá. „Je to něco jiného, než pohodlné kožené sedačky, tady jsou lidé blíž k sobě, je to více osobní,“ podotkla.

Svá nejhorší léta má zřejmě již kino za sebou. V devadesátých letech byl pokles návštěvnosti dosud největší, a to v souvislosti s nástupem videopůjčoven.

Krizi moderní doby nepřežila mnohá kina v menších obcích, ale i ve městech. Na počátku 20. století existovala ve městě dvě kina. Kino Olympie v Radniční ulici vzniklo z hotelu Pošta a kino Univerzum na Náměstí 8. května z hotelu Černý orel.

V roce 1964 vybudovali letní kino, které za dobu své existence prošlo řadou rekonstrukcí. Tu by si podle slov Dagmar Močičkové zasloužilo i dnešní kino Svět.

České filmy v oblibě

„Probíhá jednání, kdy se kino ze státu převádí do majetku města. Pokud by pak proběhla rekonstrukce, určitě by to přilákalo více diváků, stejně jako možnost občerstvení,“ naznačila vedoucí kina.

Diváky v Hranicích ještě nedávno před plátno lákaly především americké filmy. V posledních letech se k oblibě vrací české filmy a komedie. V letním kině se hrají žánry, které mají zaujmout co nejvíce lidí všech generací, od pohádek až po filmy.