V hranickém muzeu odstartuje slavnostní vernisáží již ve čtvrtek 24. listopadu.

„Blíží se vánoční čas a k tomu hračky i dětské knihy neodmyslitelně patří. Výstava předvede ukázku hraček z dvacátého i jednadvacátého století, takže si na své přijdou všechny generace," prozradila kurátorka Radka Kunovská.

Malí návštěvníci tak uvidí, jak vypadalo dětství jejich rodičů a prarodičů, dospělí se zase vzpomínkami vrátí v čase.

Výstava bude rozdělena do několika částí. Návštěvníci se tak ocitnou například ve světě knih, ale i oblíbených her a stavebnic.

„Polovina hraček bude věnována děvčatům, kterým se určitě zalíbí v pokojíčku plném panenek, kočárků a plyšových zvířátek. Chlapci zase ocení ryze klučičí koutek, ve kterém budou jezdit vláčky doplněné o různá auta a další dopravní prostředky," prozradila dále Radka Kunovská.

„Mimořádný bude také koutek s hračkami od Libuše Niklové," neopomněla kurátorka zmínit výtvory z dílny slavné české autorky.

Zajímavosti z říše hraček budou návštěvníci moci vyčíst z informačních panelů, jež například prozradí, které zástupce zvířecí říše najdeme mezi hračkami nejčastěji, jaká je historie nejoblíbenější dívčí hračky nebo s čím si děti hrály ve válečných obdobích.

Informace doplní obrazy a fotografie zobrazující děti při hraní.

Bohatý doprovodný program

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program. Zájemci se mohou těšit na tipovací soutěž související s danou výstavou. Na výherce, kteří budou svým tipem nejblíže skutečnosti, pak čekají hodnotné odměny.

Rozmanité výtvarné předměty si budou moci dětští i dospělí návštěvníci zkusit vyrobit v rámci muzejních dílniček.

První z nich se uskuteční ve středu 30. listopadu a tvořit se zde budou originální ozdoby z formiček na pečení či postavičky z kartonů od vajec.

„Prosincová dílnička pak nabídne možnost vyrobit si papírové ozdoby a betlém, kterým si děti mohou během adventní doby ozdobit své pokojíčky," vysvětlila organizátorka doprovodných akcí pro děti Ivana Žáková.

To však stále není vše. Na dva prosincové čtvrtky 8. a 22. prosince muzeum plánuje pro děti uspořádat čtení s pohádkovou babičkou.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu v sedmnáct hodin. Výstava je uspořádána ve spolupráci s muzejními institucemi a soukromými sběrateli.

David Král