Její větve sem tam zavadí o dopravní značku nebo o okolní stromy, na celou akci dohlíží početný doprovod. Tak vypadá čtvrteční ráno v centru Hranic.

Největší šikovnosti je potřeba při vjezdu na náměstí směrem od hranického zámku. Řidič tahače musí spolupracovat s policisty, kolegy i pracovníky Ekoltesu.

„Cesta byla celkem dobrá, žádný větší zádrhel. Jen před náměstím to bylo trochu užší, ale když mám dobré kolegy, jde to samo," směje se a vystupuje s kabiny. Svůj úkol splnil.

„Od rána jsme zajišťovali, aby příjezdová cesta byla volná a neparkovaly tam žádné auta. Natáhli jsme pásky, žádný větší problém jsme řešit nemuseli," oznamuje velitel městských strážníků Miroslav Mann.

Na náměstí už čeká připravený jeřáb, který strom na lanech zvedá nad hlavy kolemjdoucích.

Pracovníci odkrývají poklop betonového „stojanu", ještě předtím však zní z úst vedoucí jasný povel. Kmen se musí ořezat.

„Ještě nikdy se nestalo, že by strom pasoval tak, jak přijede. Díra v zemi má asi půl metru na šířku a je metr a půl hluboká," vysvětluje Karla Jamborová z Ekoltesu.

Po hodině hřmotu motorové pily je kmem připraven. Strom sedá až na dno, pracovníci jej natáčí dle svého vkusu, jen chvíli se ještě slovně přetahují, na kterou stranu je víc nakloněný.

Desítky přihlížejících se pomalu rozcházejí.

„Strom se mi velmi líbí, a to ještě není nazdobený. Když nad tím tak přemýšlím, možná by byl hezčí bez ozdob,"směje se pan Jaroslav.

Instalaci sleduje i paní Hana Dostálová.

„Je krásný, jen doufám, že mu dole neořežou ty větve." Její přání bylo vyslyšeno, jedle zůstává ovětvena až k zemi a ruch kolem největšího vánočního stromu ve městě zatím opadává.

Novinkou bude vyzdobená brána do parku

Jedle byla pokácena ve čtvrtek ráno na zahradě pana Vlka u jednoho z domů na Skleném kopci. O několik hodin později už stála na Masarykově náměstí.

„Domek jsme tady koupili před rokem, už tehdy jsme se zmínili o tom, že bysme strom mohli darovat. Zaslechl to pravděpodobně některý ze sousedů, který se strachoval, že by mu v budoucnu mohl spadnout do zahrady, a tak poslal tip na radnici. Z města za náma potom sami přijeli. My jsme na darování stromu po týdnu rozmýšlení kývli," vysvětluje přítelkyně pana Vlka Vanda Hollaschkeova.

Nenápadný pařez jedle stříbrné zdobí něco přes třicet letokruhů.

„Strom nám z jižní strany dost stínil. Zjistili jsme, že je tak hezký, že by byla škoda ho nedarovat," dodává s úsměvem.

Na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které se podle organizátorů letos obejde bez výpadků proudu, se Hraničtí mohou těšit 6. prosince od 17 hodin.

„Rozsvícení stromu bude doprovázet tradiční dvoudenní jarmark, nově bude letos vánočně vyzdobena brána do parku Československých legií a také zrekonstruovaný hudební altánek. Doufáme, že se lidem bude výzdoba líbit," láká občany vedoucí odboru životního prostředí Ivana Zaoralová.

Vít Vrbka