Městská kulturní zařízení (MKZ) zareagovala na požadavek rady a zastupitelů, aby svátky vánoční patřily především místním souborům.

„Jde nám o to, vytvořit si vlastní, osobitou atmosféru pro rodiče s dětmi. Aby měli důvod zavítat do centra města. Chceme oživit náměstí," pověděl starosta Jiří Kudláček při čtvrtečním zasedání zastupitelstva, kde přítomní schválili příspěvek pro MKZ ve výši 280 tisíc korun na Vánoce v Hranicích.

Že se obyvatelé Hranic mají na co těšit, potvrzují i slova ředitelky MKZ Naďy Jandové.

„Letošní rok bude bohatší, co se programu týká. Lidé se mohou těšit například na pečené kaštany. Nemusíme kvůli tomu jezdit do Vídně," rozesmála se ředitelka.

„Na děti čeká loutkové divadlo O králi, kterému byla zima, klaunské vystoupení Adventní blbinky klaunské rodinky, což bude interaktivní program plný her, také na náměstí bude dva dny historický dřevěný kolotoč, ohňová show na koních a plno dalších zajímavých atrakcí," vyjmenovala zábavu pro děti Naďa Jandová s tím, že každý z vánočních dní bude v jiném duchu s jiným názvem.

Ozdobené stromky v podloubí

Hraničtí obyvatelé budou svědky Pernštejnských, Lidových, Moravských, Beltémských, Veselých nebo Pohádkových Vánoc.

Dospělí si ovšem také přijdou na své. Mohou na Masarykově náměstí obdivovat umělce, hudební skupiny a soubory převážně z našeho regionu.

Představí se zde například Rozmarýnek, uskupení Základní umělecké školy Hranice, žáci základních i středních škol nebo sbor Cantabile.

Ožije také horní i dolní podloubí.

„V jednotlivých obloucích zde budou umístěny „vánoční stromy", na kterých v těchto dnech pilně pracují žáci všech hranických školských zařízení a dokonce i domov seniorů. Všem jsme rozvezli třicet stromků o velikosti 1,6 metrů, které nyní výtvarně dovytváří," upřesnila Naďa Jandová.

A na co se nejvíce těší? „Na překvapení. O co půjde se lidé dozví v pátek 18. prosince," uzavřela tajemně ředitelka MKZ Naďa Jandová.