Ve čtvrtek 24. června letošního roku postihla obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice živelná pohroma. Vesnicemi na jihu Moravy se prohnalo doposud nejničivější tornádo na území České republiky, které za sebou bohužel zanechalo šest obětí a stovky zraněných.

Mnoho obyvatel přišlo prakticky z minuty na minutu o střechu nad hlavou. Celkové škody stále nebyly definitivně vyčísleny, podle některých odhadů by ale mohly dosahovat až 15 miliard korun.

„Po diskuzi s politickými kluby jsme se dohodli na uvolnění finanční pomoci obcím postiženým tornádem. Celkově na jižní Moravu poputuje milion korun, každé ze čtyř nejpostiženějších obcí tak připadne 250 tisíc korun,“ uvedl na zářijovém jednání zastupitelstva starosta města Hranice Jiří Kudláček.

Město Hranice zasílá finanční pomoc postiženým obcím již podruhé. Bezprostředně po katastrofě schválila rada pomoc v řadách desítek tisíc korun.

Vyšší finanční prostředky rada odhlasovat nemohla, tato pravomoc připadá právě zastupitelstvu, které však o prázdninách nezasedalo. Proto došlo ke schválení milionu korun až tři měsíce po katastrofě.

„Než peníze odešleme, spojíme se se starosty obcí, abychom se domluvili mimo jiné na využitelnosti zaslaných peněz. Nás bude pochopitelně zajímat na co bude náš dar použit,“ upřesnil Jiří Kudláček.

„Děkuji všem zastupitelům za solidaritu,“ dodal na závěr starosta.