Lidé je zatím mohou sledovat pouze na webu hranické radnice.

S pravidelným sledováním novinek z Hranic na televizní obrazovce se obyvatelé města mohli rozloučit na konci loňského roku.

„Jakmile vysílání přešlo na plnou digitalizaci, přišli jsme o vysílač, který šířil i naše televizní vysílání pro Hranice. Zároveň došlo i dočasnému ukončení kabelového vysílání,“ vysvětlil kameraman Vlastimil Mach, který pro město televizní zpravodajství zpracovává.

Navzdory tomu, že z obrazovek hranické zprávy zmizely, jejich vytváření pokračuje dále.

„Hranické zpravodajství teď lidé najdou na webových stránkách města, kde patří k nejsledovanějším prvkům,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Měsíčně podle něj navštíví stránky se zpravodajstvím okolo 1300 uživatelů.

„Nové zprávy mají premiéru každý týden v dopoledních hodinách, trvají, jak byli lidé zvyklí z televize, okolo devíti minut, někdy i malinko déle, protože na webu nejsme tolik vázáni časem,“ podotkl Mach.

Archiv zpráv pět let nazpátek

Podle Bakovského se alespoň vylepšila kvalita internetového vysílání.

„Zvětšilo se úložiště pro zpravodajství, takže jej můžeme nabídnou ve vyšší kvalitě než doposud. Využíváme i modernější technologii. Výhodou je i to, že lidé si zde mohou vyhledat zprávy až pět roků pozpátku,“ vyjmenoval mluvčí.

Novinkou je i to, že vedle aktuálních zpráv je vždy textově uvedeno, co v nich bude.

„Lidé tak mají lepší přehled,“ doplnil Mach.

Hranická radnice nyní pilně hledá způsob, jak vrátit zpravodajství zpět na televizní obrazovky.

„Jednáme s různými firmami o tom, jak zajistit vysílání nejen na internetu. Problém je v tom, že podmínky, které jsou nám v současnosti nabízeny, nejsou zcela ideální,“ uvedl Bakovský.

Za situaci podle něj může i fakt, že ukončením analogového vysílání vznikl zcela nový trh, který je teprve v plenkách.

„Nikdo nevěděl, co digitalizace přinese, proto ani nebyl dostatek nabídek. Nyní teprve vznikají nové firmy, které se snaží zaplnit dosud prázdné místo. I kvůli tomu čekáme, až se nabídka možností, jak se dostat zpátky do televize, o něco rozšíří,“ řekl mluvčí.

V televizi možná do léta

Jisté ale je, že hranické zpravodajství už nebude k vidění na kanálu televize Prima, který se nově jmenuje Prima Family.

„Vstupy pro regionální zpravodajství zde zcela zrušili, volný čas nabízejí na kanále Prima Love, ale tam jsou pro nás nevýhodné podmínky,“ podotkl Bakovský.

Podle Vlastimila Macha by mohlo být hranické vysílání k vidění v televizi až někdy ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Na regionální zpravodajství letos město vyhradilo ze svého rozpočtu milion korun.

„Polovina jde na jeho výrobu, druhá polovina na jeho odbavení, čili technické zajištění vysílání,“ dodal Petr Bakovský.