U praktického lékaře Martina Jurči z Hranic se v předminulém a minulém týdnu vystřídalo se střevní chřipkou celkem kolem desíti pacientů.

„Což je hodně,“ konstatoval Jurčo.

Spousta lidí totiž při průjmu a zvracení lékaře ani nevyhledává.

„Příznaky této nemoci jsou zvracení, teplota, celková slabost, únava, bolesti svalů a kloubů, ale hlavně průjem,“ připomněl lékař.

Pijte čaj a minerálky

Většinou nemoc nejpozději do týdne odezní, slabost pak může trvat ještě další tři dny. Nejlepším lékem je klid na lůžku a dostatek tekutin.

„Doporučuje se používání slámky nebo malé lžičky,“ poradil Jurčo. Pít je vhodné neslazenou minerálku, ředěný neslazený čaj a velmi koncentrované tekutiny.

„Žádný specifický lék na střevní chřipku neexistuje,“ podotkl Jurčo s tím, že do ordinace k němu tentokrát s tímto onemocněním chodí hlavně mladší lidé od 25 do 30 let.

Napadne jednoho, pak i další

Kde střevní chřipka udeří, tam ji zpravidla dostane celá rodina.

„Nejdřív onemocněl můj přítel. Celé dny trávil na záchodě a nedostal do sebe nic než hořký čaj. Za tři dny zhubl čtyři kila,“ svěřila se Martina Palová z Hranic.

„Hned druhý den po něm dostala chřipku naše desítiměsíční dcera, která ale naštěstí neměla tak těžký průběh nemoci jako její otec,“ dodala mladá žena, které se nakonec chřipka také nevyhnula. Kromě suchých rohlíků si oba dospělí naordinovali ještě i hroznový cukr, který je prý vzpružil.

Coca-cola jako lék?

„Já zásadně při střevních problémech užívám coca-colu,“ prozradila svůj recept na rychlé uzdravení žaludku pětadvacetiletá paní Jana z Hranic. Někteří lékaři tento nápoj lidem doporučují, jiní jsou opatrnější.

„Sem tam to zabere, ale někomu to může i uškodit,“ řekla Jana Jamborová, dětská lékařka z Hranic. „Na můj vkus je tam příliš cukru,“ dodala.

V její ordinaci už je střevní chřipka, jak se zdá, na ústupu. Většinou měla jen dvoudenní průběh, ale byly i případy, kdy se vrátila.

„Lidé ji doma dostávali jeden od druhého a někdy i vícekrát,“ vysvětlila lékařka. Rodiče kojenců do jednoho roku by při průjmových onemocněních měli raději navštívit lékaře. U starších dětí, které v sobě udrží alespoň tekutiny, stačí zpravidla konzultace po telefonu.

„Co můžu poradit, to jsou probiotika, která dobu nemoci zkracují,“ uzavřela Jamborová.

Na Přerovsku je klid

Přerovu se zatím toto onemocnění vyhýbá. „Nemáme zvýšený počet střevních chřipek,“ uvedla dětská lékařka Alena Lošťáková. „U nás je teď momentálně také klid. S chřipkou ošetřujeme tak dva pacienty za týden,“ odhadla Jarmila Vykoupilová, přerovská praktická lékařka pro dospělé.