Jedním z míst, kde výstavu z Velikonoční tematikou pořádají pravidelně, je i Základní škola v Hustopečích nad Bečvou. Chodby, učebny ani jídelna nezůstaly během neděle zavřené, naopak do školy spolu s dětmi dorazili i jejich rodiče.

„Děti v několika dílnách učí své rodiče nebo jiné dospělé vyrábět Velikonoční výrobky, jako jsou vajíčka, kraslice, v jídelně si pak mohou návštěvníci ozdobit perníčky,“ uvedla hlavní organizátorka výstavy Marie Hajdová s tím, že výtěžek z akce poputuje na konto adopce na dálku, do které se hustopečská škola zapojuje.

Desítky lidí zavítaly také do Společenského centra v areálu Obecního úřadu v Černotíně. Zdejší výstava byla zpestřena i přítomností živých zvířat, například andulek, králíků a kuřátek, která sklízela obdiv u nejmenších dětí. K zakoupení bylo připraveno i několik druhů Velikonočních pomlázek.

„Výroba pomlázky není žádné tajemství a je to celkem jednoduchý zvyk, který se přenáší z generace na generaci. Smutné ale je, že mnozí muži a chlapci si prakticky vůbec neuvědomují, proč za ženami s tatarem v ruce chodí,“ připomněl František Pečeňa z Hranic. Podle jeho slov zabere mnohem více času starost o proutí než samotné pletení.

Výstavu v Černotíně doplnily práce žáků zdejší základní a mateřské školy.