Vánoce se totiž budou vesměs slavit ve stejném duchu jako v předcházejících letech. Vánoční nálada ve městech vypukne zhruba za týden slavnostním rozsvícením vánočních stromů za doprovodu koled a dalšího programu.

Nejživěji bude v regionu o Vánocích asi v Přerově. Lidé zde mohou po celou dobu adventu tradičně navštěvovat stánky s nesčetnými druhy svařáků a punčů, na podiu se bude každý den střídat jedno vystoupení za druhým.

Přerov: Dvanáct stánků na náměstí

„Vánoční strom, který dorazí na náměstí už tuto sobotu, slavnostně rozsvítíme první adventní neděli, která letos připadá na 30. listopadu v 17 hodin,“ upřesnil Rudolf Neuls, ředitel Služeb města Přerova, které každoročně zajišťují vánoční program na místním Masarykově náměstí.

Podle jeho slov o první adventní neděli už bude stát na přerovském náměstí také podium a stánky, kterých by letos mělo být nejméně dvanáct. „Hned další týden se zde bude konat tradiční Mikulášská nadílka.

Týden před Štědrým dnem pak bude náměstí patřit Vánočním hvězdičkám. Na sestavení tohoto kulturního programu v současné době pracujeme, ale už teď mohu říct, že se v něm opět objeví různá místní pěvecká či taneční sdružení. Na své si přijdou ale i příznivce dechovky, neboť do programu bude zařazen i třeba vánoční koncert Boršičanky,“ nastínil program Neuls s tím, že Vánoční hvězdičky vyvrcholí tradičně na Štědrý den dopoledním koncertem přerovského zpěváka a muzikanta Pavla Nováka.

Hranice: jarmark bude i na náměstí

I v Hranicích vypukne vánoční atmosféra tradičně slavnostním rozsvícením stromu na Masarykově náměstí. Tato událost se letos koná za doprovodu dětského pěveckého sboru 4. prosince v 17.30 hodin. Letos se však v tento den mohou obyvatelé těšit také na jarmark, který bude mít větší rozsah než v minulých letech.

„Lidé tu budou mít příležitost zakoupit si i nějaké vánoční dárečky pro své blízké,“ řekla Helena Votavová, ředitelka Městského kulturního zařízení v Hranicích. Následující den, 5. prosince, bude vánoční jarmark k vidění i na hranickém zámku, kde budou své výrobky nabízet školská zařízení a občanská sdružení.

Lipník: Jarmark zakončí ohňostroj

V Lipníku nad Bečvou se vánoční strom na náměstí rozsvítí ve středu 3. prosince. Také zde se tato událost neobejde bez kulturního doprovodu.

„Půjde asi o půlhodinový program, který začne v 16.30 hodin. Speciálně pro tuto příležitost složila místní učitelka umělecké školy Jana Labašová dvě písničky s názvem Vánoční hvězda a Vánoční shon, které zazní v podání Michaely Matuškové a Blanky Prudilové. Potom bude náměstí patřit místnímu folklornímu souboru Maleníček,“ popsala program mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Vánoční náladu ale mohou lidé načerpat také na tradičním adventním koncertu, který se uskuteční v pátek 5. prosince v kostele sv. Františka Serafínského.

Ani o letošním adventu však v Lipníku nad Bečvou nebude chybět jarmark, který se každoročně koná na Masarykově náměstí. Na ten se letos zájemci mohou vypravit v pátek 12. prosince. „Tradiční celodenní jarmark, na kterém mají lidé příležitost zakoupit si i různé rukodělné výrobky, bude zakončen ohňostrojem,“ doplnila Gladišová.

Tovačov: Vánoční atmosféra na zámku

Vánoční atmosféra ale bude panovat také v Tovačově. Na tradičně vánočně vyzdobený místní zámek mohou zájemci zavítat o víkendu 13. a 14. prosince. Čekají je zde nejen netradiční prohlídky této památky, kterou zaplaví vánoční aranžmá, ale také bohatý jarmark.

„V našem městě se také každoročně koná akce nazvaná Zpívání u vánočního stromku, do které se zapojují děti z místních škol. Letos si společně zazpíváme 18. prosince,“ upřesnila Květa Zajícová ze zámku v Tovačově.

V Kojetíně rozsvítí strom jako první

V Kojetíně slavnostně rozsvítí vánoční strom už příští pátek 28. listopadu v 17 hodin. „Vánoční atmosféru zde navodí koledy, tance, tvořivé dílny, ale i minijarmark. Lidé se mohou těšit také na divadelní hru Návštěva z nebes v podání místní Hanácké scény.

Také děti si přijdou na své. Připraveny budou pro ně různé soutěže a hry. Tečku za programem učiní ohňostroj,“ řekla Pavlína Dvořáková ze Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně. Podle jejích slov se mohou místní obyvatelé vydat v adventním čase také na tradiční vánoční koncert Základní umělecké školy, který se koná 11. prosince v kojetínské Sokolovně.