Ti nejlepší se pak možná stanou členy národního týmu a zúčastní se mistrovství světa. Sobotní klání zahájila kategorie sudoku.

Stejně jako v Hranicích se její Grand Prix každoročně koná i v Prostějově, Pardubicích, Mariánských lázních, Plzni, Mostu a Praze. „Z jednotlivých měst se pak vyberou ti nejlepší a spolu s vítězi republikového mistrovství v Brně vytvoří tým pro mistrovství světa. To se letos bude konat na Slovensku,“ řekl předseda místního luštitelského kroužku Bečváci Zbyněk Grossmann, který víkendovému soutěžení v Hranicích velel.

Druhou sobotní kategorií byla logika. I její Grand Prix se odehrává v sedmi českých městech a republikové mistrovství v Brně. Třetí v pořadí byla v sobotu vložená soutěž na čas v luštění křížovek.

V rámci tohoto Přeboru Moravské brány musel každý účastník během hodiny vyluštit dvě křížovky a dokreslit do nich obrazce. „Na závěr sobotního programu jsme pro luštitele připravili Přebor Moravské brány v hádánkách. Čekaly na ně nejrůznější slovní hříčky a podobné úkoly,“ uvedl Grossmann. V neděli pokračovala akce soutěžemi Grand Prix křížovek a Grand Prix hádanek.

„U těchto kategorií se mistrovství světa z důvodu jazykových bariér nekoná,“ podotkl předseda Bečváků.

Účast na letošním luštitelském víkendu byla podle Grossmanna srovnatelná s loňskou. „Na prezenční listině jsem napočítal kolem sedmdesáti účastníků. Nejmladšímu je něco málo přes dvacet, nejstarší má sedmdesát. Jsou to lidé z celé naší republiky i ze Slovenska,“ přiblížil charakter soutěžících Zbyněk Grossmann.

Z převážné většiny se víkendového klání v Hranicích zúčastnili členové luštitelských kroužků, kteří na těchto akcích sbírají kvalifikační body pro vyšší soutěže. Prakticky ale mohl k připraveným úkolům zasednout kdokoliv.

„Přišla za mnou jedna paní s dotazem, jestli může také soutěžit, když není členem žádného kroužku. Přijela kvůli tomu vlakem až z Ostravy. Teď už sedí v sále mezi ostatními,“ podělil se o perličku ze zákulisí Grossmann. On sám prý křížovky nejen luští, ale i vyrábí. „Nacházím v tom seberealizaci,“ svěřil se Deníku.

Největší šanci na úspěch má podle něj v těchto soutěžích ten, kdo zbytečně nezmatkuje, je dostatečně rychlý, umí logicky přemýšlet a pravidelně trénuje.

Kateřina Kapková