To ovšem nemůže říct maminka osmiletého Matěje a třítýdenní Edity Sabina Mrázková, která má nyní hlavu plnou starostí, protože její syn se chřipkové nákaze neubránil.

„Vždy, když onemocní Matýsek, chytneme to od něj všichni. Manžel už si musel vzít dovolenou, protože se od malého nakazil. Teď jsou oba v karanténě a starají se jeden o druhého," pověděla.

„Naštěstí máme velký dům, takže se s dcerou mohu izolovat, protože kdybychom onemocněly, byl by to problém. Zatím se držím. Já se s malou zdržuji v ložnici a chlapci se kurýrují v obýváku," pokračuje.

Vyležet, vitamíny a příště očkování

Čaj s pomerančem, Paralen, vitamíny a pořádně se vyležet je dle jejích slov nejlepší lék na chřipku.

„Matýsek začal být špatný už ve čtvrtek, ale v pátek šel do školy. Když se vrátil, bylo mi jasné, že je nemocný. K doktorovi jsme nešli, protože by mi řekl to, co vždy," vysvětluje Sabina Mrázková.

Tento postup schvaluje i dětská lékařka Cecílie Kolářová.

„Pokud se dostaví vážnější komplikace, je lepší přijít k doktorovi, ale při běžném průběhu doporučuji se doma vyležet, nakoupit vitamíny a pro příští sezónu se nechat očkovat," uvedla lékařka, která potvrdila, že virových onemocnění přibývá.

Větší nával, ale nic akutního

Za pondělí 9. února měli 35 pacientů.

V ordinaci praktické lékařky pro děti a dorost Ireny Smýkalové tomu bylo podobně.

„Co se týká množství pacientů, tak dnešní den nijak nevybočuje. Měli jsme tu pár lehce chřipkových případů, ale příznaky jsou slabší. Ačkoliv máme vždy v pondělí a v úterý větší nával, zatím nejde o nic akutního," popsala situaci.

Chybí pět dětí ve třídě

Hranické školy větší úbytek dětí zatím nepociťují.

„Situace se chřipkovou epidemií nazvat nedá. Chybí nám průměrně čtyři až pět dětí na jednu třídu. Děti většinou onemocní postupně, takže se prostřídají. Učitelé se naštěstí drží, za což jsem vděčný," uvedl ředitel Základní a mateřské školy Šromotovo Radomír Habermann.

Všichni doktoři ovšem apelují na to, že je třeba ve vytopených prostorách častěji větrat, vyhýbat se místem s větší koncentrací lidí, omezit styk s nemocnými lidmi a pokud na sobě lidé začnou pociťovat první příznaky, okamžitě zalehnout do postele a minimálně tři dny se pořádně vypotit.

Barbora Jestřebská