Ceny Gypsy Spirit 2009 byly vyhlášeny ministrem pro lidská práva Michealem Kocábem a jejich smyslem je vyzdvihnout subjekty, které podporují romskou menšinu. Celkem se do letošního ročníku sešlo 110 přihlášek.

V každé z pěti kategorií pak komise vybrala tři kandidáty na vítězství. Do úzkého patnáctičlenného výběru postoupila mimo jiné i městská společnost Ekoltes Hranice.

„Provozuje činnosti, ve kterých se mohou uplatnit méně kvalifikovaní pracovníci a klade si za cíl naučit je standardním pracovním návykům, umožnit jim rekvalifikaci na vyšší pracovní pozice a uvolnit je pak na trh práce,“ zdůvodnilo ministerstvo průmyslu a obchodu svou nominaci Ekoltesu.

Projekt nastartovali před šesti lety

Hranická společnost má velkou šanci na ocenění za projekt, který ve městě nastartovala před šesti.

„Tehdy tady byla více než devadesátiprocentní nezaměstnanost Romů,“ vzpomněl ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

„Proto jsme spolu s radnicí přišli na myšlenku vybrat nějakou romskou firmu a vyčlenit jí část naší práce na údržbě a očistě města,“ uvedl Vinkler.

Ze sedmnácti zájemců z řad romských podnikatelů pak vybral Ekoltes jednoho, jemuž pak pro jeho zaměstnance dodával zakázky v podobě stavebních nebo výkopových prací.

„Ti šikovnější si pak udělali kurzy na křovinořezy nebo motorové pily, další začali pracovat jako popeláři a těm, co se osvědčili, se pak podařilo najít uplatnění i na trhu práce. Jedni třeba odešli dělat do Gumáren v Zubří, jiní zase do Gumáren v Odrách,“ uvedl pár příkladů Vinkler.

Naučili jsme je pracovní morálce

Od roku 2003 už prošlo projektem kolem osmdesáti Romů. V současné době je jich dvaadvacet.

Ohlas veřejnosti na to, že se objevují v ulicích a pracují, byl podle Vinklera hned od počátku velmi příznivý.

„Navíc ti lidé zjistili, že najednou nemají problém zaplatit byt, vzít si půjčku, koupit si auto nebo televizor a podobně. My jsme je naučili pracovní morálce a navíc jsme dohlíželi na to, aby jim včas chodily výplaty, aby měli k dispozici potřebné pracovní pomůcky a tak dále,“ zmínil se Vinkler.

Ekoltes zaujal se svým projektem již před čtyřmi lety. Z Evropských fondů tehdy získal podpůrnou dotaci ve výši 4,5 milionu korun.

„My jsme ale všechny tyto peníze vrátili, protože byly demotivující. Onen podnikatel by měl sice na dva roky zajištěn přísun financí, ale pak by ho už nic nenutilo pracovat. Po dvou letech by projekt skončil a jeho lidé by byli zpátky na úřadě práce,“ zdůvodnil své tehdejší rozhodnutí dotaci vrátit Vinkler.

Vyhlášení cen Gypsy Spirit se koná v úterý 1. prosince v Praze za účasti Václava Havla, který převzal nad letošním ročníkem coby předseda poroty záštitu spolu s eurokomisařem Vladimírem Špidlou.