Ve čtvrtek odpoledne hranické dětské oddělení zaplnily spolu se zástupci klubu Kiwanis klientky místního domova seniorů a členky Svazu diabetiků Hranice.

Ženy, jež se mnohdy i několik let podílí na tvorbě látkových panenek, se společně přišly podívat na místo, kde jejich výrobky pomáhají.

„Ročně jich předáme asi pět set. Přesnou statistiku nevedeme, množství výrobků záleží na babičkách. Jak rychle se jim šije, plete a háčkuje," okomentovala proces členka klubu Kiwanis Lenka Kopřivová. Za uplynulých deset let tak celkové číslo určitě převýšilo čtyři a půl tisíce kusů.

„Tato spolupráce je pro nás velmi významná. Pacienti dostávají panenku hned při příchodu do nemocnice, což v nich vzbuzuje důvěru. Ta je při léčbě nesmírně důležitá," okomentoval využívání panenek na dětském oddělení jeho primář Attila Rajna.

Spousta nemocných přes panenku také komunikuje.

„Měli jsme tu děti, které odmítaly mluvit. Díky panence ale mohly ukázat, kde je to bolí. Když se bojí, léčíme panenku spolu s nimi. Oběma změříme teplotu, dáme injekci nebo přilepíme náplast," popsala nápomocnost hračky vrchní sestra Jana Pivovarčíková.

Děti si figurky vymalují 

Dříve bývaly panenky čistě bílé a bylo na dětech, jak si tu svou vyzdobí. Postupem času ale začaly seniorky ze zbytků vln háčkovat oblečky, které dnes hračky zdobí.

Malí pacienti však stále můžou na své dárky malovat. Vytvoří si tak jedinečného kamaráda, kterého v žádném hračkářství nekoupí. Mnohdy je pak věrným společníkem i po opuštění nemocnice.

„Dozvídáme se, že děti s panenkou spávají, cestují. Když se do nemocnice vrací, nosí si ji s sebou," dodala vrchní sestra Pivovarčíková.

Ve čtvrtek odpoledne dostal svou panenku i čtyřletý Tomáš. Primář Rajna, který mu nového kamaráda předával, popřál malému pacientovi brzké uzdravení.

K tomu jim zazpívala trojice zpěvaček z pěveckého sboru Cantabile.

Tomáš byl z množství lidí zaražený. Když ho však maminka chytila za ruku, zašeptal, že se mu panenka líbí.

Následovalo slavnostní předání pamětních listin hranické nemocnici, domovu seniorů i svazu diabetiků.

Prezident klubu Kiwanis Miroslav Wildner přitom slíbil, že se budou snažit projekt Panenka udržet na živu co nejdéle.

Veronika Hlavinková