O dotaci na celkovou rekonstrukci parku Sadů československých legií žádala hranická radnice již loni. Byla úspěšná, a tak v současné době probíhá veřejné řízení, které pro město dělá specializovaná firma z Prahy. „V druhé půlce srpna budeme otvírat obálky a rozhodovat o dalším postupu,“ řekl k rekonstrukci mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Na stavu hranického parku se podepsaly především opakující se povodně. „Stromy mají svou životnost a park si žádá opravy kvůli opakujícím se záplavám. Mnohé ze stromů jsou ve špatném stavu,“ vysvětlil Bakovský.

Město muselo nechat pokácet hned po povodních několik stromů, které odborník označil za rizikové a ohrožující zdraví kolemjdoucích. Další pařezy po pokácených stromech přibyly minulý týden. „Chybějící zeleň budeme dosazovat zase zpět podle návrhu zahradních architektů,“ dodal Bakovský.

Rekonstrukce se ale dotkne celého areálu. Budou opraveny veškeré komunikace stejně jako hudební pavilon a vodní prvek, který bude zbořen a postaven znovu ve stejné podobě. „Máme v plánu vybudovat dvě dětská hřiště, jedno pro děti do šesti let, druhé nad šest let s lanovou pyramidou. Novinkou bude stavba sociálních zařízení, které doposud v parku chyběly,“ řekl Bakovský.

Přibudou také informační cedule, čtyřicet devět laviček, dvanáct odpadkových košů, veřejné osvětlení, vstupní brány a závlahový systém. Dalším podstatným prvkem budou nové vyhlídky na břehu Bečvy, které se budou napojovat na chodníky.

V minulosti byly v parku i náročnější květinové ornamentické výsadby, ty však nyní v návrhu nejsou. Jejich vybudování však není v budoucnosti vyloučeno.

Park leží v ochranném pásmu městské památkové zóny a v roce 1997 byl prohlášen Ministerstvem kultury České republiky za kulturní památku. „Je jasné, že se jedná o velkou činnost na citlivém místě. Ještě letos na podzim bychom chtěli stihnout hrubé práce, na jaře pak výsadbu stromů,“ řekl místostarosta města Miroslav Wildner.

Plán rekonstrukce

Návrh nové podoby parku. Tmavě zelenou jsou označeny stromy, které již v parku jsou, světlejší zelená označuje stromy, které město plánuje vysadit. Červené kruhy značí umístění hlavních prvků, tedy altánu, bazénu a sochy.

I s novým schodištěm

Park vzniknul podle návrhu významného architekta Františka Thomayera. „Jeho původní podobu a základní linii chceme zachovat i při realizaci předpokládaného projektu,“ vysvětlil Bakovský. Park už se několikrát upravoval, základní linie je však stále uchována díky hlavním prvkům, tedy hudebnímu pavilonu, soše mistra Jana Husa a vodnímu prvku. Mezi sochou a bazénkem by mělo vzniknout schodiště.

Předpokládaná výše nákladů je čtyřiadvacet milionů korun, větší část by měly pokrýt dotace. „Zatím se čeká na přesnější výsledky výběrového řízení, které ovlivní konečnou částku,“ dodal Bakovský. Celková podoba je tvořena i tenisovými kurty, které však nejsou v návrhu zahrnuty. „Projekt nezahrnuje soukromé tenisové kurty a přilehlý prostor. Zatím není jasné, co vedle kurtů bude,“ řekla vedoucí Odboru rozvoje města Dagmar Čabalová.

Hraničtí obyvatelé rekonstrukci parku vítají. „Do parku chodím často. Určitě by se měl spravit altánek a cesty, které jsou hrozně rozbahněné, když prší,“ řekl Ivan Škopljanac, který do parku chodí hlavně se psem. Zároveň je pro to, aby park lépe hlídali policisté.

„Já bych chtěla, aby tam nebylo moc betonu a pořád to vypadalo jako park. Když už do toho dávají tolik peněz, tak ať to nedopadne jako na náměstí. Zároveň bych ocenila, kdyby tam nebyly žádné kamery,“ řekla obyvatelka Hranic Alice Vránová.

Rekonstrukce bude probíhat až do příštího léta. „Naším snem je, že bychom park otevřeli příští rok na 28. října, kdy bychom chtěli uspořádat vzpomínku na staré časy spojenou s koncertem v novém parku,“ vysvětlil místostarosta Wildner.

Petra Andrýsková