Vodník, čert, drak, čarodějnice, Sněhurka, samozřejmě nemohli chybět ani král s královnou.

Všechny tyto pohádkové postavy, a celou řadu dalších, mohli v neděli zahlédnout v Parku čs. Legií ti, kteří se přišli podívat na premiérový ročník akce Pohádkové Hranice.

Celý park byl prošpikovaný tematickými stanovišti, souvisejícími se slavnými českými pohádkami. Tu se tak děti mohli přemístit za Janem Werichem a Vlastou Burianem do Byl jednou jeden král, tu zase za Dráčkem Mráčkem do Za humny je drak.

„Na stanovišti Princezny koloběžky si děti zajezdily na koloběžkách, při Hrátkách s čertem skákaly v pytlích, u Perníkové chaloupky zase s ježibabou zametaly perníček. Děti zde mohly najít odkazy na celou řadu známých pohádek," objasnila ředitelka Domu dětí a mládeže Blanka Šturalová.

Pořadatelé chtěli celou akci pojmout v duchu klasických českých pohádek, a vyvarovat se tak motivům moderních, především hollywoodských animovaných pohádek, které jsou dětem v dnešní době nejčastěji předkládány. „Snažili jsme se do maximální možné míry napodobit klasické české pohádky a pohádkové postavy a vyhnout se modernímu pojetí," prozradila ředitelka DDM.

Již v minulosti v Hranicích vznikal podobný projekt. Tehdejší organizátoři však s pořádáním během let přestali.

„Pohádkové putování tehdy dělal zcela jiný tým lidí, neprobíhalo v parku, bylo pojato trošku jinak. Do určité míry by se však dalo říct, že pokračujeme v určité tradici," řekla Blanka Šturalová.

Přeučil sehrál Šípkovou Růženku

Před vypuknutím pohádkového odpoledne se organizátoři obávali nepříznivého počasí.

„Byl zde náhradní plán, přesunout celou akci do sokolovny. Nakonec jsme se však shodli, že bychom tím zničili atmosféru a riskli jsme to," prozradila ředitelka MKZ Hranice Naďa Jandová.

Obavy z deště a bouřek se nakonec naštěstí nenaplnily.

Zábavného programu se zúčastnily stovky dětí z Hranic a okolí. Návštěvníci si mohli vychutnat vystoupení folklórních kroužků Inovček z Hlohovce a zdejšího Rozmarýnku, i hudební pásmo Z pohádky do pohádky.

Nechyběla ani loutková verze Šípkové Růženky v podání populárních herců Evy Hruškové a Jana Přeučila.

David Král