Jako zvukař točí různé seriály a dokumenty. Řeč je o Radku Kubošovi.

„Jednoduše se věnuji všemu okolo muziky a zvuku, jelikož studuji již pátým rokem filmovou Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně obor Zvuková skladba. Převážně se ale prezentuji a nejsilněji cítím v hudebních podkladech neboli beatech, tedy jako hudební producent, můj rap a DJing jsou až vedlejší činnost,“ říká o sobě čtyřiadvacetiletý hudební producent, rapper, DJ i zvukař v jedné osobě Radek Kuboš.

Když není ve škole, je v práci, a když zrovna není práce, využívá všechen svůj volný čas k hudbě.

„V současné chvíli se jí věnuji na sto procent, protože po vydání videoklipu Letět už mám všechny vedlejší hudební projekty a singly uzavřené a naplno se můžu pustit do své debutové desky, která je rozdělaná a vyjde koncem tohoto roku. Bude to k výročí deseti let, co dělám aktivně muziku,“ doplnil mladý hudebník.


V kolika letech jste začal vnímat rap? Napadlo vás hned, že tento žánr je někde ve vás ukrytý, že jej v sobě cítíte, že je to to čím budete chtít vyjadřovat své myšlenky, pocity, nálady….?
Vždy jsem se chtěl nějak vyjadřovat, dřív jsem kreslil komiksy, celou základku se mě to drželo, cca 12 let zpátky přišla muzika, začal jsem psát první texty a zkoušet vytvářet první instrumentály, tehdy bylo vše těžší a pomalejší, já se tehdy začal učit formou pokus omyl, jednoduše jsem se snažil napodobovat beaty těch, kteří v té době byli u nás nejlepší. V roce 2008 potom vznikla přezdívka Basta a došlo to do fáze, kdy jsem začal házet na internet své první lepší pokusy. Tím jsem ukončil malování a pohltila mě naprosto muzika, žánrově pohybující se kolem rapu a hip hopu.

Jak vznikají vaše texty a „melodie“? Je to podle nálady, nebo k tomu přispívá vaše okolí či vnější svět?
Je to všechno do kupy. Nejsem vyhrazený žánrem, mám rád nový věci, nový zkušenosti, v muzice miluju výzvy, nejlíp bych chtěl dojít do bodu, kdy dělám muziku tak, jak nikdo jiný přede mnou. To už je ale skoro nereálné. Každopádně, převážně dělám moderní muziku, což znamená softwarově s nějakým midi kontrolerem, dost mi v tom pomáhá obor, který studuji, existuje totiž pojem sound design, což je vlastní úprava a vytváření zvuků, které se tím stávají jedinečné a nemá je nikdo jiný, toho se snažím využívat při výrobě hudebních podkladů, navíc do toho zapojuji různé prvky, které umí používat naštěstí tak pět procent dnešních producentů, a díky tomu cítím, že spousta jiných cizích věcí zní dost strojově, ale u mých věcí cítím víc život, instrumentály víc houpou a jsou plnější. Navíc se nebojím používat živé nástroje a oslovovat muzikanty, to mi taky v dnešním světě elektronické muziky chybí. Nevím, jestli se toho dnešní producenti bojí, nebo se jim do toho jen nechce, protože by to znamenalo víc práce, výsledky pak ale stojí za to.
V textech se snažím o netradiční pojetí, tradičních témat. No uvidíme jak s chystanou deskou, na té si myslím, že to budu stoprocent já a bude to dost vypovídat o formě a způsobu jakým přirozeně píšu své texty.

Zdroj: Youtube


Máte v raperském světě nějaký vzor, nebo někoho, koho vážně uznáváte?
Nemám. Dřív jsem poslouchal jen CZ/SK rapovou scénu. Teď je to právě naopak. Rap z našich končin neposlouchám skoro vůbec. Jeden z hlavních důvodů je i to, že nechci, aby mě ovlivňoval v mých textech a mé tvorbě, chci být sám sebou, aby to všechno vycházelo ze mě, ať totiž člověk chce nebo ne, vždy ho to nějak ovlivní, ať už vědomě, nebo nevědomě. Poslouchám tedy v současné době jen zahraniční interprety a z těch se moc vzor brát nedá, protože se nedá použít zahraniční vzorec tvorby a reprezentování na české publikum.

Jde o váš první klip? S jeho scénářem vám někdo pomáhal nebo je to celé ve vaší režii? Jak dlouho jste na něm pracoval a co vám bylo inspirací?
Nejde o první videoklip, myslím, že ale můžu říct, že jde o první videoklip, který je opravdu velmi kvalitní, a zároveň jsme na něm dělali úplně sami od nápadu po výsledek s tím, že jsem ho celý vymýšlel, řídil a zastřešoval sám. Bez pomoci přátel by to ale nešlo. Spolu s pár lidmi jsme ve výsledku obstarali všechny záběry, střih, nahrávání atd. Nechci znít nějak blbě, ale jsem na to pyšný, protože si myslím, že si lidi ani neumí představit, co to obnáší něco takového dát do kupy, když jste na to skoro sám. Proto obrovské díky patří všem, kteří do toho šli se mnou.
Práce začala už v září 2017, kdy přišla myšlenka natočit videoklip s konceptem, jaký má „Letět“. Hudební podklad jsme vytvořili spolu s kytaristou a dobrým kamarádem Tomášem Pakrem. Potom se natáčeli záběry ze zahraničí, převážně zde můžete vidět Barcelonu, Brussel, Gironu a další. Obrovská část záběrů se sem ale kvůli udržení konceptu nevešla. Potom vznikla finální nahrávka (zatím ještě bez refrénu, který v této fázi nebyl potřeba) a šlo se točit rapový záběry do letištních hangárů v Drahotuších, za což patří obrovské poděkování aeroklubu Hranice. Pak už jsem začal stříhat hrubý střih, přijela Eva Srncová nahrát refrén a mezitím, co se dělal finální zvuk, jsme s výborným střihačem Jurajem Ondrušem dávali dohromady finální čistý střih. Když přišel finálně vyvážený a nabarvený vizuál, spojilo se to se smíchanou skladbou a mohlo to jít ven. Do toho všeho udělal výbornou grafiku titulek a loga další rodák z Hranic a můj výborný kamarád, Radoslav Dostál, který je nejlepší grafik jakého znám a dost mi pomáhá už několik let. Jede v tom se mnou od mých začátků a nejvíc si vážím lidí jako je on.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že inspirací bylo pouze namotivovat ostatní k cestování, největším důvodem proč vzniknul videoklip letět, bylo namotivovat sám sebe. Člověk si prostě říká „Mám zase vycestovat? Mám na to čas a peníze?“ Tenhle klip, mi má vždycky připomenout, že to má opravdu cenu vycestovat a dát do toho ty peníze, protože jak říkám i v textu: „Peníze byly a budou.“ Ale musím říct, že to stojí za to. Člověk si doveze milion zážitků, odskočí z toho všedního života a zase se neskutečně nabije energií. Například koncem dubna už máme koupený letenky do Marseille. Určitě bych tímto klipem chtěl všem nějak předat tu chuť a přesvědčení, že by měli cestovat, co nejvíc to jde.

Podporuje vás v tom, co děláte, i rodina a přátelé? Co byste třeba vzkázal teenagerům, kteří mají třeba podobné ambice, ale chybí jim možná kuráž?
Ano podporují, navíc poslední dobou čím dál víc a víc, asi cítí, že to už myslím opravdu vážně, jdu si za tím na sto procent, dávám do toho všechno, nejen čas a peníze. Když z vás vyzařuje ten zápal a odhodlání, nějak se to promítne i v nich, takže teď cítím zpětnou energii, jako nikdy před tím. Asi od doby co jsem tomu sám začal věřit, tomu najednou věří i oni. Díky moc za to, díky takovým lidem to můžu dělat naplno.
Vzkázat asi není co, každý si musí najít svojí cestu, která mu vyhovuje, i mě to trvalo. Jde hlavně o to, jestli se člověk nechá zlomit, nebo u toho vydrží. Proto se možná hodí jen pronést zde mé moto: „Dělat to naplno, nebo vůbec.“ To u mě platí a platit bude, pokud člověk něco opravdu chce, nemůžete to dělat jen na půl.

Kde a kdy vás mohou vidět v nejbližší době vaši příznivci, a co chystáte?
V nejbližší době hraji ve středu 7. března na festivalu Skrz prsty ve Zlíně, kde spolu se mnou vystoupí Hasan z M+. Je to už několikátý ročník plný přednášek a různých dokumentů na vybrané kontroverzní téma. Letos se řeší konopí a jeho využití jinak, než jako návykové látky.
Každopádně chystám teď svoji zmiňovanou desku, na které se objeví spoustu zajímavých jmen, budu se snažit kolem toho vytvořit a udržovat dost pozornosti, protože to bude velký a určitě to bude stát za to, rozhodně to bude to nejlepší, co ode mě můžou lidi v současné době slyšet, a nebojím se říct, že minimálně hudebně to bude na jedničku. Datum vydání bude někdy koncem tohoto roku. Kdo chce, ať odebírá můj instagramový účet @bastabeats, budu tam teď ohledně desky házet veškerý informace, s tím se pak trochu rozjedou koncerty atd.