VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hranický rapper BastaBeats: Dělat to naplno, nebo vůbec

VIDEO / Vystupuje pod pseudonymem BastaBeats, pochází z Hranic, ale už dva roky se pohybuje převážně ve Zlíně kvůli škole a v Praze kvůli práci.

9.3.2018
SDÍLEJ:

Hudební producent, rapper, DJ i zvukař v jedné osobě Radek Kuboš z HranicFoto: Víťa Vrbka

Jako zvukař točí různé seriály a dokumenty. Řeč je o Radku Kubošovi.

„Jednoduše se věnuji všemu okolo muziky a zvuku, jelikož studuji již pátým rokem filmovou Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně obor Zvuková skladba. Převážně se ale prezentuji a nejsilněji cítím v hudebních podkladech neboli beatech, tedy jako hudební producent, můj rap a DJing jsou až vedlejší činnost,“ říká o sobě čtyřiadvacetiletý hudební producent, rapper, DJ i zvukař v jedné osobě Radek Kuboš.

Když není ve škole, je v práci, a když zrovna není práce, využívá všechen svůj volný čas k hudbě.

„V současné chvíli se jí věnuji na sto procent, protože po vydání videoklipu Letět už mám všechny vedlejší hudební projekty a singly uzavřené a naplno se můžu pustit do své debutové desky, která je rozdělaná a vyjde koncem tohoto roku. Bude to k výročí deseti let, co dělám aktivně muziku,“ doplnil mladý hudebník.


V kolika letech jste začal vnímat rap? Napadlo vás hned, že tento žánr je někde ve vás ukrytý, že jej v sobě cítíte, že je to to čím budete chtít vyjadřovat své myšlenky, pocity, nálady….?
Vždy jsem se chtěl nějak vyjadřovat, dřív jsem kreslil komiksy, celou základku se mě to drželo, cca 12 let zpátky přišla muzika, začal jsem psát první texty a zkoušet vytvářet první instrumentály, tehdy bylo vše těžší a pomalejší, já se tehdy začal učit formou pokus omyl, jednoduše jsem se snažil napodobovat beaty těch, kteří v té době byli u nás nejlepší. V roce 2008 potom vznikla přezdívka Basta a došlo to do fáze, kdy jsem začal házet na internet své první lepší pokusy. Tím jsem ukončil malování a pohltila mě naprosto muzika, žánrově pohybující se kolem rapu a hip hopu.

Jak vznikají vaše texty a „melodie“? Je to podle nálady, nebo k tomu přispívá vaše okolí či vnější svět?
Je to všechno do kupy. Nejsem vyhrazený žánrem, mám rád nový věci, nový zkušenosti, v muzice miluju výzvy, nejlíp bych chtěl dojít do bodu, kdy dělám muziku tak, jak nikdo jiný přede mnou. To už je ale skoro nereálné. Každopádně, převážně dělám moderní muziku, což znamená softwarově s nějakým midi kontrolerem, dost mi v tom pomáhá obor, který studuji, existuje totiž pojem sound design, což je vlastní úprava a vytváření zvuků, které se tím stávají jedinečné a nemá je nikdo jiný, toho se snažím využívat při výrobě hudebních podkladů, navíc do toho zapojuji různé prvky, které umí používat naštěstí tak pět procent dnešních producentů, a díky tomu cítím, že spousta jiných cizích věcí zní dost strojově, ale u mých věcí cítím víc život, instrumentály víc houpou a jsou plnější. Navíc se nebojím používat živé nástroje a oslovovat muzikanty, to mi taky v dnešním světě elektronické muziky chybí. Nevím, jestli se toho dnešní producenti bojí, nebo se jim do toho jen nechce, protože by to znamenalo víc práce, výsledky pak ale stojí za to.
V textech se snažím o netradiční pojetí, tradičních témat. No uvidíme jak s chystanou deskou, na té si myslím, že to budu stoprocent já a bude to dost vypovídat o formě a způsobu jakým přirozeně píšu své texty.


Máte v raperském světě nějaký vzor, nebo někoho, koho vážně uznáváte?
Nemám. Dřív jsem poslouchal jen CZ/SK rapovou scénu. Teď je to právě naopak. Rap z našich končin neposlouchám skoro vůbec. Jeden z hlavních důvodů je i to, že nechci, aby mě ovlivňoval v mých textech a mé tvorbě, chci být sám sebou, aby to všechno vycházelo ze mě, ať totiž člověk chce nebo ne, vždy ho to nějak ovlivní, ať už vědomě, nebo nevědomě. Poslouchám tedy v současné době jen zahraniční interprety a z těch se moc vzor brát nedá, protože se nedá použít zahraniční vzorec tvorby a reprezentování na české publikum.

Jde o váš první klip? S jeho scénářem vám někdo pomáhal nebo je to celé ve vaší režii? Jak dlouho jste na něm pracoval a co vám bylo inspirací?
Nejde o první videoklip, myslím, že ale můžu říct, že jde o první videoklip, který je opravdu velmi kvalitní, a zároveň jsme na něm dělali úplně sami od nápadu po výsledek s tím, že jsem ho celý vymýšlel, řídil a zastřešoval sám. Bez pomoci přátel by to ale nešlo. Spolu s pár lidmi jsme ve výsledku obstarali všechny záběry, střih, nahrávání atd. Nechci znít nějak blbě, ale jsem na to pyšný, protože si myslím, že si lidi ani neumí představit, co to obnáší něco takového dát do kupy, když jste na to skoro sám. Proto obrovské díky patří všem, kteří do toho šli se mnou.
Práce začala už v září 2017, kdy přišla myšlenka natočit videoklip s konceptem, jaký má „Letět“. Hudební podklad jsme vytvořili spolu s kytaristou a dobrým kamarádem Tomášem Pakrem. Potom se natáčeli záběry ze zahraničí, převážně zde můžete vidět Barcelonu, Brussel, Gironu a další. Obrovská část záběrů se sem ale kvůli udržení konceptu nevešla. Potom vznikla finální nahrávka (zatím ještě bez refrénu, který v této fázi nebyl potřeba) a šlo se točit rapový záběry do letištních hangárů v Drahotuších, za což patří obrovské poděkování aeroklubu Hranice. Pak už jsem začal stříhat hrubý střih, přijela Eva Srncová nahrát refrén a mezitím, co se dělal finální zvuk, jsme s výborným střihačem Jurajem Ondrušem dávali dohromady finální čistý střih. Když přišel finálně vyvážený a nabarvený vizuál, spojilo se to se smíchanou skladbou a mohlo to jít ven. Do toho všeho udělal výbornou grafiku titulek a loga další rodák z Hranic a můj výborný kamarád, Radoslav Dostál, který je nejlepší grafik jakého znám a dost mi pomáhá už několik let. Jede v tom se mnou od mých začátků a nejvíc si vážím lidí jako je on.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že inspirací bylo pouze namotivovat ostatní k cestování, největším důvodem proč vzniknul videoklip letět, bylo namotivovat sám sebe. Člověk si prostě říká „Mám zase vycestovat? Mám na to čas a peníze?“ Tenhle klip, mi má vždycky připomenout, že to má opravdu cenu vycestovat a dát do toho ty peníze, protože jak říkám i v textu: „Peníze byly a budou.“ Ale musím říct, že to stojí za to. Člověk si doveze milion zážitků, odskočí z toho všedního života a zase se neskutečně nabije energií. Například koncem dubna už máme koupený letenky do Marseille. Určitě bych tímto klipem chtěl všem nějak předat tu chuť a přesvědčení, že by měli cestovat, co nejvíc to jde.

Podporuje vás v tom, co děláte, i rodina a přátelé? Co byste třeba vzkázal teenagerům, kteří mají třeba podobné ambice, ale chybí jim možná kuráž?
Ano podporují, navíc poslední dobou čím dál víc a víc, asi cítí, že to už myslím opravdu vážně, jdu si za tím na sto procent, dávám do toho všechno, nejen čas a peníze. Když z vás vyzařuje ten zápal a odhodlání, nějak se to promítne i v nich, takže teď cítím zpětnou energii, jako nikdy před tím. Asi od doby co jsem tomu sám začal věřit, tomu najednou věří i oni. Díky moc za to, díky takovým lidem to můžu dělat naplno.
Vzkázat asi není co, každý si musí najít svojí cestu, která mu vyhovuje, i mě to trvalo. Jde hlavně o to, jestli se člověk nechá zlomit, nebo u toho vydrží. Proto se možná hodí jen pronést zde mé moto: „Dělat to naplno, nebo vůbec.“ To u mě platí a platit bude, pokud člověk něco opravdu chce, nemůžete to dělat jen na půl.

Kde a kdy vás mohou vidět v nejbližší době vaši příznivci, a co chystáte?
V nejbližší době hraji ve středu 7. března na festivalu Skrz prsty ve Zlíně, kde spolu se mnou vystoupí Hasan z M+. Je to už několikátý ročník plný přednášek a různých dokumentů na vybrané kontroverzní téma. Letos se řeší konopí a jeho využití jinak, než jako návykové látky.
Každopádně chystám teď svoji zmiňovanou desku, na které se objeví spoustu zajímavých jmen, budu se snažit kolem toho vytvořit a udržovat dost pozornosti, protože to bude velký a určitě to bude stát za to, rozhodně to bude to nejlepší, co ode mě můžou lidi v současné době slyšet, a nebojím se říct, že minimálně hudebně to bude na jedničku. Datum vydání bude někdy koncem tohoto roku. Kdo chce, ať odebírá můj instagramový účet @bastabeats, budu tam teď ohledně desky házet veškerý informace, s tím se pak trochu rozjedou koncerty atd.

Autor: Liba Mátlová

9.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 22 000 Kč

Finanční poradci specialisté Samostatný pracovník prodejního místa Equa bank. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Aktivní nabízení bankovních produktů Aqua bank na prodejním místě v Galerii Přerov; Zpracování a zadávání klientů do databáze produktů Equa bank; Reporty a práce s databází; Vyplňování dotazníku možných klientů Equa bank., , Požadavky:, práce s PC a znalosti excel, word a web; komunikace spolehlivost a příjemné vystupování; praxe v bankovnictví nabo obchodu výhodou., , Nabízíme:, měsíční odměny, notebook, mobilní telefon s měsíčním tarifem., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: zivotopisy@1711group.cz. Pracoviště: 1711 group s.r.o. - galerie přerov, Čechova, č.p. 3491, 750 02 Přerov 2. Informace: Otmar Schenk, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 21 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník - truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., , Náplň práce:, Výroba a montáže hliníkových prosklených konstrukcí (okna, dveře, fasády); práce na dílně dle technické dokumentace, spolupráce v týmu na svěřeném úkolu. , , Požadujeme:, vyučení v oboru zámečník nebo truhlář, případně jiném technicky zaměřeném oboru, praxe výhodou, manuální zručnost, znalost a orientace v technické dokumentaci, přesnost, pečlivost, řidičské oprávnění sk B., , Nabízíme:, platové ohodnocení v hodinové sazbě s placenými přesčasy, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: krespo@krespo.cz, - osobně na adrese KRESPO, s.r.o., Struhlovsko 218, Hranice v pondělí až pátek od 7,00 do 13,30 hod.. Pracoviště: Krespo, s.r.o., Struhlovsko, č.p. 218, 753 61 Hranice 4. Informace: Ivana Vaňková, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby Dělník ve výrobě plastových a hliníkových oken. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Výroba oken z PVC a hliníku.Řezání,vrtání ,frézování profilů.Svařování profilů ,montáž kování, zasklívání hotových oken .Montáž hotových oken., , Požadujeme:, Průkaz VZV - není podmínkou, praxe ve výrobě oken je výhodou; vyučený zámečník,stolař., , Nabízíme:, stravenky, , Zájemci se mohou hlásit kontaktní osoby - Ing. Dušan Zimčík:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: zimcik@ferropolymer.cz;, - telefonicky od 8,00 do 15,00 hod. na čísle 777 221 265;, - osobně od 7,00 do 15,00 hod. na adrese Ferropolymer spol. s r.o., Polní 7, 750 02 Přerov. Pracoviště: Ferropolymer spol. s r. o.,, Polní, č.p. 2818, 750 02 Přerov 2. Informace: Dušan Zimčík, +420 777 221 265.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 40 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti finančních služeb Manažer pobočky. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, komplexní zaškolení, vzdělávání a kariérní rozvoj; firemní benefity; moderní, příjemné pracovní prostředí; řízení obchodního týmu; notebook, mobilní telefon, firemní tarif, vlastní kancelář, možnost služebního vozu., , Požadujeme: , ochota učit se novým věcem; komunikativnost, schopnost řízení a vedení lidí; trestní rejstřík bez záznamu; řidičský průkaz sk. B; práce na PC (MS Office)., , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: filip.tomecek@smsfinance.cz;, - telefonicky na čísle 731 184 290 - Ing. Filip Tomeček. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště hranice, jiráskova, Jiráskova, č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Informace: Filip Tomeček, +420 731 184 290.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie ilustrační foto

Lupič v Hranicích ukradl lístky do divadla

Mrazivý začátek jara
10

Zima se snadno nevzdá, jaro přijde pomalu

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Jméno Josef má v naší rodině už čtvrtá generace, říká známý řezbář z Hustopeč

S dlátem, pilou i sekyrou to umí jako málokdo. Pod jeho rukama vznikly desítky děl, vonících dřevem. Svoji dovednost předal za sedmadvacetiletou praxi pedagoga stovkám studentů. 

Neplánovaná větrná generálka. Ústí remizovalo s třetiligovou Holicí

Řídící komise pro Moravu zrušila všechna víkendová utkání od MSFL po mládežnické kategorie. A vzhledem k povětrnostním podmínkám se ukázalo, že dobře udělala. Někteří si však přeci jen stihli naplánovat „neplánovanou“ generálku na ostrý start jara. A vzhledem k vichru to bylo něco jen pro otrlé chlapíky. V jednom takovém duelu remizoval lídr divize E z Ústí na hranické umělce s 1. HFK Olomouc.

Na Helfštýn? V sezoně jen od čtvrtka do neděle, kvůli opravám

Vyrazit na výlet do přírody a po cestě navštívit některou z památek. Turistická sezona pomalu začíná a už v dubnu se mohou lidé těšit na prohlídku hradů a zámků. Středověký hrad Helfštýn ale čekají omezení - a to kvůli náročné rekonstrukci renesančního paláce. Otevřeno zde bude jen od čtvrtku do neděle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT