Na zaplněném náměstí zároveň odstartovaly vánoční trhy a také rozsáhlý doprovodný program, který potrvá téměř tři týdny.
Zhruba patnáct metrů vysoká jedle se za hromadného odpočítávání slavnostně rozzářila v 17 hodin.

Doprovodný program v duchu andělských Vánoc však odstartoval již o hodinu dříve. Zatímco hlavní pozornost dětí byla stejně jako minulý rok upřena na vánoční multimediální kamion, dospělí se angažovali zejména u stánků s punčem či svařákem.

"Strom se rozsvítil - překvapivě - na poprvé, což jsem ocenil, tak jako mnozí jiní, ve frontě na svařené víno, takřka tělo na tělo. Hektická Vánoční atmosféra dorazila naštěstí stejně spolehlivě jako to víno," glosoval dění na náměstí Vladimír Kysela.

„Co se týče nabídky stánků, tak byla velice rozmanitá. Ochutnala jsem svařené italské víno, mandlový i zázvorový punč, který byl velmi chutný. A co je nelepší, taky zdravý,“ svěřila se se smíchem Kristýna Zimová.

Prodrat se však davem až k vytouženým okénkům s nápoji, jídlem či nejrůznějším zbožím, chvílemi představovalo nadlidský úkol.

„Letos jsem tu byla poprvé a neměla jsem tušení, že je tady o tuto akci takový zájem. Ani že tu bude tolik stánků s tak pestrým výběrem,“ řekla udivěně Jiřka Hejtmanová.

O závěr slavnostního podvečera se postarala herečka a zpěvačka Petra Černocká, známá jako čarodějnice Saxána z nestárnoucí pohádkové komedie Dívka na koštěti. A právě ústřední píseň z kultovního snímku sklidila mezi posluchači dle očekávání největší úspěch.

Vánoční program bude na hranickém náměstí pokračovat denně až do soboty 21. prosince. Mětská kulturní zařízení opět lákají na nejrůznější tematické celky jako například Betlémské Vánoce, Lidové Vánoce či Vánoce na pivě.

Od 5. prosince se pak mohou děti i dospělí těšit na nejvýraznější novinku letošních Vánoc v Hranicích, a sice umělé kluziště.