„Nácvik první hry začal v roce 2011, oficiálně soubor vznikl v roce 2013 a první premiéra byla uvedena 16. listopadu téhož roku. V následujících letech nabídl Ventyl Hranicím a obcím v širokém okolí dalších sedm premiér, z toho byly tři české. Bezmála dvacet tisíc diváků zhlédlo celkem 190 představení,“ shrnul historické okamžiky ochotnického divadla Ventyl jeho principál Kamil Štroncer.

Dva nahatý chlapi divadla Ventyl
Dva nahatý chlapi nadchli narvanou sokolovnu. V české premiéře

Divadelním souborem prošlo podle jeho slov od založení už více než osmdesát zájemců.

„Byť divadelnictví může být nádherným celoživotním koníčkem, není určeno všem. A tak někteří vydrželi jednu zkoušku, jiní týden, někteří pár let a byli i tací, co odešli uprostřed rozdělané práce,“ poznamenal principál Štroncer s tím, že v současnosti má soubor sedm členů a větší okruh podporovatelů.

Pro novou sezonu ochotníci plánují až tři desítky představení a Ventyl ji zahájí 19. listopadu ve vyprodané hranické sokolovně premiérou hry Panenka od chorvatského dramatika Mira Gavrana.

Hranický divadelní soubor Ventyl zkouší na premiéru komedie Dokud nás milenky nerozdělí
Ventyl táhne. Nová komedie byla do dvou týdnů vyprodaná

„Diváci se mohou těšit na příběh čerstvě opuštěného čtyřicátníka Marka a moderní robotky Stely, která má být šťastnou náhradou skutečné ženy. Markovo počáteční nadšení z atraktivní společnice rychle vyprchává, protože programátorkou, která Stele vštípila svůj pohled na svět s modely svého chování, byla feministka. Mezi oběma tak dochází k mnoha kolizím, humorným i hořkým situacím a typickým nedorozuměním, která vyplývají ze vztahu muž versus žena,“ prozradil principál Štroncer.

Aktuální hra podle něj přesně popisuje trend nahrazování skutečných mezilidských vztahů těmi virtuálními.

V roli Stely se představí novicka souboru Lucie Hrbáčková, Marka ztvární Kamil Štroncer. Inspice, nápovědy a ovládání techniky se zhostili Lenka Mácová, Markéta Burianová a Vojtěch Jašík.

Komedii Jak je důležité míti Filipa v podání hranického amatérského divadla Ventyl mohli zhlédnout návštěvníci v kulturním domě v obci Zámrsky.
Stačí nám, že divadlo lidi baví, říká režisér Ventylu