V Hranicích chodí zpravidla k zápisům do prvních tříd kolem 170 dětí.

„Vloni jich bylo 174 a předloni 208, což bylo nezvykle hodně,“ konstatovala Marie Pavelková z odboru školství Městského úřadu v Hranicích. Letos by mělo podle ní přijít k zápisům 164 dětí s trvalým bydlištěm na území města a jeho příměstských částí. „Kolik jich přijede z okolních obcí, to nemapujeme,“ dodala úřednice.

Podle jejích informací počet prvňáčků rok od roku klesá.

„Ze základních škol odchází už několik let po sobě více žáků, než kolik jich přichází. Ten rozdíl se pohybuje kolem stovky,“ uvedla Pavelková.

Největší zájem bývá v Hranicích tradičně o ZŠ 1. máje. Letos naposledy má tato škola umístěny dva druhé ročníky v budově Domu dětí a mládeže, neboť její vlastní kapacita byla několik let nedostatečná.

„Letos tam 30. června výuku skončíme a v září už se všichni budou učit v budovách na třídě 1. máje,“ uvedla ředitelka školy Alena Šťastná. Kolik letos bude otevřeno prvních tříd, to zatím odhadnout nedokázala.

„To bude záležet na počtu dětí u zápisu,“ vysvětlila.

Školy lákají prvňáčky každá po svém

Každá hranická škola se snaží nalákal nové žáky trochu jinak. Na ZŠ 1. máje pořádali nedávno celoškolní projektový den na téma Hranice, jehož výsledky budou prezentovány na výstavních panelech od čtvrtku až do příštího týdne ve dvoraně hranického zámku.

ZŠ Šromotovo pořádá již od listopadu jednou měsíčně Pohádkové čtení. Předškoláci, kteří se ho účastní, se hravou formou seznamují s atmosférou ve vyučování a jejich rodiče si mezitím mohou povídat se školní psycholožkou nebo zastupující ředitelkou.

ZŠ Struhlovsko se letos představila veřejnosti například Struhrátkami. Konaly se 17. listopadu a nabídly dětem spoustu her a soutěží. Na úterý si škola pozvala všechny rodiče svých budoucích prvňáčků na setkání, kde jim přiblíží, co jejich potomky od září čeká.