Každý rok je to stejné. Student ukončí maturitní zkouškou studium na střední škole a přijde rozhodování co dál.

Poslední dobou je sice stále více těch, kteří volí další studium na vysokých školách. Pořád ale zůstává hodně dalších, kteří se buď hned a nebo až po prázdninách zapojí do práce.

„Od nás se spousta studentů hlásí dál na vysoké školy. Ale je samozřejmě i několik, kteří se chystají rovnou pracovat,“ sdělila ředitelka Střední průmyslové školy v Hranicích Drahomíra Drašnerová.

Podle jejího vyjádření by ale neměli mít větší problém zařadit se do pracovního procesu.

„Co jsem se studenty předběžně bavila, tak vím, že jeden se například chystá k tatínkovi do firmy a i o další je poměrně velký zájem v hranických firmách,“ uvedla překvapivou zprávu Drašnerová.

Funguje spolupráce se strojírenskými firmami

Počet registrovaných nezaměstnaných v Hranicích se momentálně pohybuje okolo čísla tisíc devět set a příliv absolventů by to neměl příliš změnit.

„Hranice mají jednu velkou výhodu. Velmi dobře zde funguje spolupráce mezi středními školami a zejména strojírenskými firmami,“ poznamenal ředitel hranické pobočky Úřadu práce Pavel Remeň.

Kolikrát se proto stane, že student ještě nemá zaschlé maturitní vysvědčení a už je někde zaměstnaný.

„Podobnou spolupráci velmi podporujeme a i do budoucna se budeme snažit dělat maximum, aby pokračovala,“ dodal ředitel hranického Úřadu práce.

Podle vyjádření studentů si s podobným problémem někteří z nich hlavu příliš nelámou.

„Přiznám se, že jsem nad nástupem do práce zatím vůbec nepřemýšlel. Ve chvíli, kdy jsem dodělával maturitu, jsem měl už jisté přijetí na vysokou školu a až teprve poté se uvidí, co bude dál,“ svěřil se devatenáctiletý David, který si nepřál uvést celé jméno.

Kolik mladých se nakonec bude na úřadech práce hlásit, bude známo až po konečných výsledcích maturit. Vzhledem k novému systému se totiž stále čeká na vyhodnocení písemné části, která se letos poprvé psala až na závěr celé maturitní zkoušky.