„Fotbalový oddíl má v současné době zhruba 360 členů. Muži hrají divizi a velký úspěch je, že skončili v tabulce v nejlepší pětce. Daří se však i mládežnickým týmům a za zmínku stojí i to, že jsme v letošní sezoně obnovili ženský fotbal, který tu kdysi fungoval,“ sdělil předseda fotbalového klubu Daniel Vitonský.

Sobotní oslavy zpestřily exhibiční fotbalové zápasy, ve kterých se představili současní i bývalí hráči SK Hranice. Současné A mužstvo bylo doplněné odchovanci SK Hranice, kteří jsou držiteli několika českých i zahraničních ligových titulů a pohárů.

Následoval zápas starší generace hráčů SK Hranice proti partnerskému polskému městu Konstancin–Jeziorna. Přestavili se ale také nejmladší žáci a nově založený tým žen, který vede Karolína Matýsková.

„Hodně se tady o tom mluvilo, že se založí tým žen, a tak jsem se přihlásila do náboru. V minulosti jsem hrála volejbal a basketbal, takže míčové sporty jsou mi blízké. Fotbal mě moc baví a fandí mi i taťka, který ho kdysi také hrával,“ svěřila se jedna z hráček šestnáctiletá Hana Raptová. Exhibiční zápasy přitáhly na stadion velké množství fanoušků. I přes úmorné vedro, které v sobotu panovalo, byla atmosféra vynikající. Mezi přítomnými nechyběl ani trenér starších žáků a šéftrenér mládežnického oddílu Jan Jursík.

„Úspěchů jsme v letošní sezoně měli několik, ať už je to třetí nejvyšší soutěž dorostů, druhá soutěž starších žáků a první liga mladších žáků. Sportovních ambicí máme do budoucna několik. Naším hlavním cílem ale je udržet početnou základnu mládežnického oddílu. Dříve dorazilo na nábor zhruba dvacet dětí, dnes jsme rádi, když jich přijde dvanáct. Z toho v prvním půlroce jich několik odejde a další odliv následuje ve věku kolem patnácti let a pak sedmnácti let. Pro nás je důležité spolupracovat s okolními kluby, protože bez nich bychom se neobešli. Sestavit družstvo jen z hranických hráčů je utopie,“ vysvětlil Jursík.

Uličný vzpomínal na duel se Slávií

Jedním z hostů oslav byla i výrazná osobnost české kopané Petr Uličný.

„Já jsem do Hranic přišel jako hráč Sigmy Olomouc v době , kdy jsem studoval vysokou školu tělovýchovy v Praze. Vzpomínky na tu dobu jsou perfektní. I když jsem tu působil jen rok, potkal jsem tu vynikající fotbalisty. Vzpomínám si, že jsme tu porazili v poháru ligovou Slávii Praha. Potom jsem se přemístil na čas do Uničova a pak už jsem zůstal v Olomouci,“ zavzpomínal bývalý trenér Petr Uličný.

V rámci oslav si mohli zájemci prohlédnout také zajímavou výstavu, na které byly zachycené nejdůležitější momenty provázející hranický fotbal od jeho založení po současnost. Dozvěděli se zde například to, že kořeny hranického fotbalu sahají až do počátku minulého století a dokladem toho je zmínka v časopise Hlasy z Pobečví z roku 1913, kdy pisatel vybízí k založení veslařského klubu se slovy: „To by byla opravdu dobrá náhrada za surovou a nechutnou kopanou.“ Zakladatelem a vedoucím prvních známých hranických „kopáčů“ pak byl dr. Kořínek. Ten kolem sebe sdružil skupinu lidí, kteří se jednou za čtrnáct dní scházeli na vojenském cvičišti Pod Křivým, kde pro radost hráli kopanou. Na výstavě nechyběly fotografie, dresy a poháry. Pro děti byl během dne připraven bohatý program se spoustou zábavných atrakcí.

Autor: Dagmar Rozkošná