Starosta Bělotína Eduard Kavala, který se v dané záležitosti osobně angažoval, to považuje za nefér a hodlá se do boje o státní peníze pustit znovu.

Muži zákona se měli stěhovat do patrové budovy, kterou chtěla policii odprodat hranická společnost Cidem. Ta by si pak od nich pronajala jen jedno patro.

„Ta firma si ten dům opravila a pak zjistila, že ho celý nevyužije, tak ho začala na internetu nabízet k odprodeji,“ sdělil Kavala s tím, že nabídková cena se pohybovala kolem pětatřiceti milionů.

Žádat o peníze se starosta Bělotína vydal do Prahy na podnět policie. Nejprve obešel v Hranicích všechny politické kluby s dotazem, jestli jim jeho angažovanost nebude vadit, a poté se rozjel na ministerstvo vnitra.

„Nejdřív se se mnou vůbec nechtěli bavit. Našel jsem si tam cestu znovu a teprve potřetí se mi podařilo najít způsob, jak ty úředníky přimět, aby se alespoň na nabízenou budovu přijeli podívat,“ popsal Kavala.

#nahled|https://g.denik.cz/61/9e/skalni_1008_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/61/9e/skalni_1008.jpg|Zmodernizovaný komplex ve Skalní ulici, kam se měli stěhovat policisté#

Byla to hotová věc

Jednání přímo na místě bylo mnohem úspěšnější. Pracovníkům ministerstva se budova ve Skalní ulici velice zamlouvala. Když prohlásili, že se jedná o lukrativní nabídku, která se nedá odmítnout, chápal Kavala odkup komplexu jako hotovou věc.

„Plácli jsme si, ty peníze už na to byly nachystány a nebyl jediný důvod to nezrealizovat,“ nechápe starosta následný běh událostí.

Po pár týdnech se totiž náhodou dozvěděl, že policisté budou i nadále působit ve svém stávajícím sídle na Purgešově ulici.

„Od přestěhování obvodního oddělení Hranice do budovy Cidemu bylo ustoupeno,“ potvrdila ve svém písemném vyjádření krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová a dodala: „Finanční částka cca 35 milionů korun, která byla na odkoupení budovy připravena, zůstává v rozpočtu ministerstva vnitra.“

Hlavním důvodem, proč se Kavala uvolil v záležitosti angažovat, byla jeho osobní zkušenost se současným sídlem hranických policistů. Jejich teritoriem je totiž i obec Bělotín.

Jako ve středověku

„Byl jsem tam kvůli jedné srovnávačce odevzdat otisky prstů a připadal jsem si jako ve středověku. Když jdete k výslechu, musíte s policistou tančit obkročák, než si vůbec sednete. A ti, co jdou oznámit nějaký případ, čekají na jedné chodbě se všemi těmi předvedenými lumpy,“ popsal zoufalou situaci na hranické služebně Kavala. V budově, která se mužům zákona nabízela, by byl mnohem větší komfort.

Krajské policejní ředitelství už se však s rozhodnutím ministerstva smířilo a připravuje se k jinému scénáři.

„Po zvážení všech možností a informací, které vyplynuly z řady jednání, a také s přihlédnutím k současné finanční situaci, vedení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje přistoupilo k tomu, že bude v Hranicích zrekonstruována stávající budova obvodního oddělení,“ sdělila Dolejšová a pokračovala:

„Kdy k rekonstrukci dojde, nelze nyní říci. Snahou vedení je zahájit ji v co nejbližším možném termínu.“

Kavala je však tímto rozhodnutím uražen a plánovanou rekonstrukci zpochybňuje.

„Doslechl jsem se, že by měla být stejně tak drahá, ne-li dražší než plánovaný odkup budovy Cidemu. To snad nikdo nemůže myslet vážně,“ neskrýval bělotínský starosta své rozhořčení a je připraven se opět vydat do Prahy.

„Požádal jsem bývalého ředitele přerovské policie, jestli bychom tu záležitost nezkusili otevřít znovu,“ prozradil své další záměry Kavala.

Mimo jiné chce přímo na ministerstvu vnitra zjistit, zda je pravdou, že někteří z těch, kdo si s ním nad projektem plácli, už na úřadě nepracují.

„Možná, že už jsou ty peníze utopeny jinde, ale to bohužel nikomu neprokážete,“ uzavřel starosta Bělotína.