Město Hranice na vyčištění Kuchyňky dostalo dotaci z Evropské unie. Jednou z podmínek jejího získání bylo i nařízení zakazující intenzivní chov ryb v rybníku, které je podle předsedy Českého rybářského svazu v Hranicích Pavla Helíska hlavním důvodem vznikajícího problému.

„Rybník se plní vodou z Ludiny, a tak se do něj dostávají i mikrořasy. Kvůli zákazu v rybníku chybí ryby, které by je pojídaly a v teplé vodě začínají kvasit dusičnany," popisuje problematiku šéf hranických rybářů Pavel Helísek.

Podle Jana Koutného z olomouckého pracoviště AOPK nejde o nic zvláštního.

„Jedná se o nově vyčištěnou vodní nádrž, která byla dlouho zanesená a po odstranění sedimentů je nevyzpytatelná," vysvětluje ochranář.

V podobných situacích se podle něj běžně rok čeká a pozorují se reakce rybníka, protože se obvykle chová jinak, „sedá si". Pak se případně dolaďují nedostatky.

„Příroda není laboratoř, ne vždy se chová tak, jak předpokládáme," dodává Jan Koutný.

Obyvatelé Hranic v blízkosti rybníka se ale podle něj nemusí bát opětovného zhoršení situace, právě naopak.

„Na podzim proběhne jednání, kde s městem a rybáři vyhodnotíme aktuální situaci. V případě výskytu vážného problému určitě zvážíme další možnosti řešení, včetně navýšení obsádky rybníka," ubezpečuje obyvatele Jan Koutný.

Revitalizace rybníka byla naposledy provedena loni v říjnu, kdy se znovu napustil. Před tím byl čištěn v roce 1970. (vk)