Nejbližší turnus na Zlínsku připadá na hranické vojáky od 29. prosince do 6. ledna.

„Všichni nutnost přítomnosti chápou a berou to jako samozřejmost. Jsme profesionálové a takto k úkolům přistupujeme. Jsme placeni z peněz daňových poplatníků a nyní máme možnost jim dokázat, že ne zbytečně," uvedl vrchní praporčík 7. mechanizované brigády Vladimír Blažek, který s vojáky osobně mluvil.

„Je pravdou, že takovému množství vojáků to přináší nemalé problémy, především v rodinách. Řada z nich má malé děti, měli naplánované dovolené třeba na horách. Vše musí narychlo přeorganizovat," dodal pro webové stránky 7. mechanizované brigády Vladimír Blažek.

Bedlivé střežení nebezpečného prostoru a s tím spojenou ochranu místních obyvatel i nasazených lidí bylo úkolem 7. mechanizované brigády už od 4. listopadu.

Čtyři prapory „dukelské" brigády se ve Vrběticích střídaly po týdenních cyklech.

Nedávné další detonace však způsobily, že místo dosavadních 27 vojáků budou prostor trvale monitorovat hned dvě stovky členů české armády.

„Tento úkol stále plní jednotlivé prapory 7. mechanizované brigády. Vojáci se na místě střídají po šesti až osmidenních cyklech. Vánoce spadají na vojáky 74. mechanizovaného praporu z Bučovic, Silvestr na příslušníky 71. mechanizovaného praporu z Hranic," potvrdil tiskový mluvčí 7. mechanizované brigády Radek Hampl.

Polovina posádky odjede

Úbytek vojáků se v hranických kasárnách samozřejmě výrazně projeví.

„Při počtu 550 vojáků v Hranicích půjde skoro o polovinu. Navíc po osmi dnech působení ve Vrběticích mají vojáci nárok na čtyři dny volna," doplnil Radek Hampl s tím, že neočekávané události posledních měsíců budou mít vliv i na provoz posádky v novém roce.

Vedení hranického praporu už v letos samozřejmě stanovilo své výcvikové úkoly na rok 2015, kvůli mimořádné situaci a pravidelnému nasazení vojáků na Zlínsku však bude muset projekty výrazně omezit.

„O změnách v plánech se bude jednat později. Rotace příslušníků praporů 7. mechanizované brigády ovšem určitě potrvá minimálně první dva měsíce v novém roce. Plnění našich povinností ve Vrběticích je nyní jasná priorita," sdělil k tomu Radek Hampl.