Na zahraniční operaci , jejíž oficiální zkratka znamená „výcviková mise Evropské unie“, pojede na padesát vojáků a budou plnit dva základní úkoly.

„Jedním z nich je výcvik tamní armády a druhým je ochrana velitelství v hlavním městě Bamako, kde budou naši vojáci zároveň ubytováni. Budou se starat o bezpečnost základny, ale také ochranu konvojů velitele či štábu mise při přesunech někam jinam,“ uvedl tiskový a informační důstojník Ladislav Kabát.

Čtěte také: Sedmá rota s hranickými vojáky sklízí úspěchy v Afghánistánu

Členové 9. úkolového uskupení mohou spolupracovat i s jinými jednotkami, obvykle se jedná o francouzské, německé a samozřejmě malijské vojáky. Hraničtí vojáci se však stanou hlavně samostatnou jednotkou, která bude spolupracovat s ostatními jen v případě potřeby.

„Kooperovat s dalšími jednotkami na plnění jiných úkolů, než je ochrana velitelství a výcvik malijských vojáků cílem není,“ dodal Ladislav Kabát.

V současné době má 7. mechanizovaná brigáda v zahraničí nasazenou ještě 7. strážní rotu na půdě afghánského letiště Bagrám. Ta je postavená na základě 73. tankového praporu a za více než tři měsíce stihla jednotka absolvovat přes dvě sta výjezdů mimo základnu.

(nuc)