„Příslušníci 1. jednotky MAT Wardak se do ní zapojili společně s vojáky americké roty Bandit a Afghánské národní armády v okolí vesnice Baghak v distriktu Sayedabad. Měli za úkol dohlížet na prohledávání s vojáky afghánské armády, zajišťovat přenos informací mezi Afghánci a Američany a také celou operaci podporovat dvojicí odstřelovačů a leteckých návodčích," uvedl kapitán Pavel Váverka z 1. jednotky MAT Wardak.

Plnění tohoto úkolu předcházelo společné plánování, vydání bojového rozkazu i nácviky činnosti v místě nasazení. Operace byla zahájena taktickým vzdušným výsadkem z vrtulníků CH-47 Chinook. Poté následovalo prohledání předem vytipovaných objektů.

„Naši příslušníci jsou na podobné operace velice dobře připraveni. Podařilo se jim zabavit množství materiálu a zadržet několik podezřelých osob. Prověřili jsme též výsledky vzájemné spolupráce mezi afghánskou jednotkou a českými poradci, která se ukázala jako funkční," řekl velitel našich mentorů podplukovník Jan Zezula.

První jednotka vojenského poradního týmu MAT dorazila do afghánské provincie Wardak v dubnu a bude v ní působit do října. Má devadesát pět vojáků a její jádro tvoří příslušníci 71. mechanizovaného praporu Hranice, kteří jsou doplněni dalšími pěti armádních útvary z České republiky. Věkový průměr příslušníků jednotky je třiatřicet let.

„Jejím hlavním úkolem je provádět poradní a podpůrnou činnost na úrovni štábu, podílet se na organizaci jeho součinnosti s koaličními jednotkami a v případě potřeby ho podpořit při operačním plánování a bojovém použití jeho jednotek," uzavřel Pavel Váverka.