Jedním z úkolů, které měla jednotka složená především z příslušníků 71. mechanizovaného praporu Hranice plnit, byl výcvik tamní armády.

Druhý pak ochrana velitelství v hlavním městě Bamako, kde se starali o bezpečnost základny a ochranu konvojů velitele nebo štábu při přesunech.

Dostali ocenění

„Zaznamenali tam velký úspěch, kdy byli nasazeni v bojové situaci a pomohli zachránit koaliční vojáky. Velmi výrazně se jim podařilo přispět k tomu, že tam nebyly žádné vyšší ztráty a bylo jim za to poděkováno,“ informoval Ladislav Kabát, tiskový a informační důstojník 7. mechanizované brigády.

Stalo se tak 18. června, kdy dvě skupiny týmů rychlé reakce, složené právě z příslušníků české jednotky, obdržely úkol zasáhnout proti útočníkům v areálu hotelového komplexu Le Campement Kangaba ležicícho východně od Bamaka.

„Po příjezdu do areálu se čeští vojáci zapojili do bojového kontaktu s teroristy. Ve spolupráci s příslušníky malijských ozbrojených sil a dalšími složkami poté pomáhali s evakuací a záchranou osob z přepadeného areálu, poskytování první pomoci raněným a doprovodu sanitních vozidel,“ vysvětlil průběh akce tiskový a informační důstojník.

Návrat ve dvou rotacích

Skoro čtyřicet vojáků se po odvedené práci a zaznamenaných úspěších vrátí ve dvou rotacích 28. srpna a 8 září.

„To, že se jednotky z misí vrací v několika rotacích, slouží k tomu, aby si končící a nově nastupující vojáci důkladně předali operační úkol, materiál a důležité informace. Slavnostní nástup po návratu do vlasti budou mít v Praze v Národním památníku na Vítkově,“ dodal Ladislav Kabát.