Vojenské cvičení nyní končí a téměř dvě stovky příslušníků sedmé mechanizované brigády se v pátek vrací zpět do vlasti.

„Naším hlavním úkolem je plnění veškerých rozkazů nadřízených. Zatím se zaměřujeme na obranné operace," řekl v průběhu akce tiskový mluvčí 7. mechanizované brigády Radek Hampl.

Nácvik společných pozemních obranných úkolů probíhal ve všech výcvikových prostorech polské armády, uskutečnily se však také námořní a letecké zásahy.

Rozsah cvičení byl obrovský. Do projektu se zapojilo 12 500 vojáků, 126 tanků a bojových vozidel, 25 letadel, 17 vrtulníků a 17 lodí.

„České jednotky vytvářejí mechanizovanou brigádu v podřízenosti polské divize, jejich činnost je však prostřednictvím několika zástupců realizována pouze na simulátorech Univerzity Národní obrany ve Varšavě," přiblížil činnost českých vojáků plukovník Ctirad Gazda.

„Reálně cvičí pouze štáb sedmého brigádního úkolového uskupení, který rozvinul své hlavní místo velení ve výcvikovém prostoru Orzysz v blízkosti Mazovských jezer na severovýchodě Polska. Příslušníci středisek řízení boje, plánování, bojového a zpravodajského zabezpečení detailně rozpracovávají úmysl velitele i úkoly od nadřízeného velitele divize a koordinují činnost svých podřízených jednotek," dodal plukovník Gazda, který řídil jednu ze dvou dvanáctihodinových směn na hlavním místě velení. V silách polské 212. mechanizované divize působily kromě české armády také jednotky Litvy a Spojených států amerických.