I Hraničanů se tak týká slavnostní akt, který je naplánovaný na pátek 11. října v Praze Kbelích.

„Oficiální ceremonii v Hranicích neplánujeme, vojáci do služby v Hranicích nenastoupí jednotně, budou si také vybírat dovolenou," vysvětlila tisková mluvčí 7. mechanizované brigády v Hranicích Martina Štěpánková.

Český tým během posledního půl roku ve Wardaku pomáhal v činnosti Afghánské národní armádě a úzce spolupracoval i s americkou armádou.

„Po dobu našeho působení bylo v prostoru zaznamenáno více než pět set bezpečnostních incidentů. Jednalo se hlavně o napadání koaličních jednotek a afghánských bezpečnostních složek střelbou z ručních zbraní, pokládáním nástražných výbušných systémů či o útoky a nepřímou střelbou na koaliční základny," popsal velitel jednotky Jan Zezula.

Ve snaze zabránit útokům povstalců a zajistit bezpečný pohyb po stěžejní silnici mezi Kábulem a Kandahárem se tak i hraničtí vojáci podíleli na více než sedmdesáti bezpečnostních operacích.

Příslušníci české jednotky rovněž zajistili několik odborných kurzů pro afghánské vojáky. Zdravotníci také ošetřili více než sto bojových zranění členů Afghánské armády.

Češi na konci září ukončili po pěti letech své působení i v afghánské provincii Lógar a zpět do vlasti se budou vracet v polovině října. Čeští vojáci poté budou působit v Afghánistánu už jen na dvou místech, a to v Kábulu a v Bagramu.