Půlroční činnost jednotky, jejíž jádro tvoří právě příslušníci 71. mechanizovaného praporu v Hranicích, tak spěje do finále.

„Vzhledem k tomu, že koaliční síly budou Afghánistán postupně opouštět, nebude naše jednotka ve Wardaku střídána a svou činnost zde ukončí. Činnost českých poradců se tak dostává do poslední fáze – stažení celé jednotky z prostoru operace," sdělil za první jednotku vojenského poradního týmu ve Wardaku kapitán Pavel Váverka.

Čeští vojáci od konce srpna pomáhali s omezením akcí povstaleckých a kriminálních skupin, které napadají afghánské vládní konvoje a na silnici pokládají improvizované výbušniny. Podle slov zástupců české armády byl úkol úspěšně splněný.

„Operaci zplánoval a řídil štáb afghánského kandaku a prokázal tak schopnost samostatného plnění úkolů," řekl velitel jednotky Jan Zezula, který působí na pozici velitele 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. „I přes vysoké operační tempo povstaleckých skupin se jejich činnost podařilo zásadním způsobem omezit," dodal velitel k zákroku. Českou pomoc při operaci si pochvalovalo také vedení Afghánské národní armády.

Členové české první jednotky vojenského poradního týmu ve Wardaku také uskutečnili celkem šest kurzů pro afghánské vojáky na obsluhu minometů. Na programu byly také kurzy první pomoci.

V současnosti však čeští vojáci myslí hlavně na zpáteční cestu domů. Svou část základny ve Wardaku přenechají americké armádě, která ji následně předá afghánským bezpečnostním silám. Návrat celkově 59 vojáků z první jednotky vojenského poradního týmu je naplánovaný na začátek října. (pm)