V neděli převzal na vojenské základně FOB SHANK z rukou velitele 5. kontingentu Rudolfa Honzáka jeho nástupce Ctirad Gazda pomyslnou štafetu.

Vedoucí civilní části týmu Matyáš Zrno chválil nebývalou podporu, které se civilním odborníkům dostávalo od vojáků pátého kontingentu.

„Je to pro nás velká výzva, udržet tento standard,“ obrátil se na nově nastupující vojáky.

Po slavnostním převzetí státní vlajky se slova ujal velitel 6. jednotky Ctirad Gazda:

„Jsem si jistý, že jsme všichni dobře připraveni splnit náš úkol. Každý voják perfektně zvládá svoji profesi. Jsem hrdý na to, že této jednotce mohu velet.“

Základ střídajících se jednotek je tvořen z příslušníků 7. mechanizované brigády z Hranic. Doplňují je specialisté z dalších pětadvaceti útvarů, především ze čtvrté brigády rychlého nasazení.

Celá jednotka čítá 261 osob, z toho je sedm žen. Rozhodující částí jsou příslušníci roty ochrany, průzkumného týmu a roty podpory, včetně týmu pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin a zdravotnického zabezpečení.

Cílem mise je podílet se jménem naší republiky v rámci mezinárodního společenství na stabilizaci, rekonstrukci a zlepšování životních podmínek v afghánské provincii Lógar.