„Stav hranického hřbitova není vůbec dobrý, zásadní rekonstrukci potřebuje téměř vše. Je třeba opravit hřbitovní zeď, mobiliáře, cesty na hřbitově a osvětlení, také je ale potřeba vyřešit odvodnění, stav zeleně a plochu urnového háje," přiblížil mluvčí města Petr Bakovský.

Bude i nové parkoviště

Podle starosty Hranic Jiřího Kudláčka se investice do opravy hřbitova plánuje už dlouho. Jde totiž o poměrně rozsáhlou oblast.

„Mnohonásobně víc jsme se v tomto období zaměřili na rozvoj města, plánujeme i rekonstrukci okolí hřbitova a nové parkoviště. Chceme, aby hřbitov v nové podobě celkově zapadl do této oblasti," řekl starosta Kudláček.

Nové parkoviště by mělo vzniknout poblíž ulice Hřbitovní, v plánu je i vybudování technického zázemí pro správu hřbitova a zázemí pro návštěvníky.

Podle slov Petra Bakovského se město nezbytnými přípravami na rozsáhlou rekonstrukci intenzivně zabývá.

„Momentálně projednáváme podklady pro územní řízení, pak přijde na řadu vyřízení stavebního povolení. Toto bychom chtěli stihnout do konce roku, v příštím roce pak začít s rekonstrukcí," vysvětlil. „Jde o investici v řádech milionů až desítek milionů, je potřeba ji udělat s rozmyslem a důkladně, nechceme to uspěchat," dodal mluvčí města.

Na etapy

Revitalizace prostoru hřbitova by podle něj měla probíhat na etapy. Jednotlivé akce musejí být důkladně naplánovány a koordinovány, aby při opravě jedné části hřbitova nedošlo k opětovnému poškození už opravených míst.

Doposud na hřbitově probíhala oprava smuteční síně a nezbytná údržba zeleně, některé ze starých stromů musely být kvůli hrozbě pádu pokáceny. Úprava zeleně a výsadba nových stromů je také jednou z důležitých součástí připravované revitalizace. 

Autorka: Vendula Kröglerová