Berou všechno

Z hrobů přitom mizí úplně vše – od svíček přes věnce a řezané květiny až po lampičky a vázy. Nad některými případy přitom pracovníci kamenictví v areálu hřbitova jen kroutí hlavou.

„Vypadá to, že si lidé věci kradou navzájem. Jedna paní si třeba stěžovala, že jí zmizela z hrobu váza, a pak ji našla o čtyři řady dál,“ popsala jednu z četných historek pracovnice kamenictví Leona Janošíková.

Truchlící návštěvníci pietního místa podle jejích slov berou zavděk i svíčkami na vsypové loučce. „Nejsou to ale nepřizpůsobiví občané, kdo krade. Ti mají spíše před hřbitovem posvátnou úctu,“ podotkla Janošíková.

Nedávno se prý jedna z pozůstalých pozastavovala nad tím, že jí někdo z hrobu vyryl celý záhon macešek. „Lidé už úplně ztratili morální zábrany a berou vše, co jim přijde pod ruku,“ tvrdí Janošíková.

Muž si chtěl odnést sochu

Šlágrem letošního roku jsou měděné svítilny, kříže, vázy a květináče z mědi. Právě ty se totiž dají velmi dobře zpeněžit. Zloději ovšem berou zavděk i obyčejnými vložkami do váz nebo řezanými květy.

Za největší kuriozitu uplynulého období považují pracovníci kamenictví krádež půl metru vysoké bronzové sochy, která zmizela z jednoho z náhrobků. „Policisté chytili muže, který si odnášel sochu, přímo při činu,“ popsala několik měsíců starý případ.

Podle zástupce šéfa Městské policie v Přerově Ladislava Petrovského se nejčastěji z hrobů ztrácejí věnce a vázičky. „Sázíme na prevenci, a proto provádíme pravidelné kontroly hřbitova. Není ale výjimkou, že chytneme zloděje s ukradenou vázou,“ doplnil Petrovský.

S krádežemi se setkávají i mnozí majitelé hrobů. „Dcera přivezla z Polska krásný košík a hned na druhý den byl pryč. Stejně jako lampička na baterku a váza, “ postěžovala si například jedna starší žena z Přerova.

Na hřbitově se i střílelo

Kromě krádeží je fenoménem poslední doby na hřbitovech i vandalismus. Ten se však nevztahuje pouze k období dušiček. „Před lety jsme dokonce přistihli člověka, který si ze hřbitova udělal soukromou střelnici,“ řekl zástupce šéfa přerovských městských strážníků Ladislav Petrovský.

Podle jeho slov procházeli strážníci v noci hřbitovem, když uslyšeli střelbu. „Dotyčný své jednání zdůvodnil tak, že si chtěl v noci zastřílet,“ vysvětlil Petrovský. Strážníci muže nejprve odzbrojili a poté předali případ republikové policii.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Hřbitovy se na dušičky plní lidmi

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika