Míst pro parkování je totiž nedostatek a řidiči bez garáže proto parkují svá vozidla ve vjezdech. „Ráno pravidelně odjíždím v půl šesté do práce. Po cestě do garáže zjistím, že mi před ní stojí cizí auto a já se tak s tím svým ven nedostanu. Jen během loňského podzimu se mi to stalo několikrát,“ popsal svou denní rutinu jeden z řidičů, který garáž vlastní již osmnáct let.

Podle jeho slov se již situace na několik let uklidnila, v poslední době mu však bezohlední řidiči začali opět činit značné potíže. „Policisté mi před lety doporučili, abych v případě obdobných potíží volal 158, tak je vždy volám, aby problém vyřešili. To už ale přijedu pozdě do práce, protože policisté ne vždy přijedou hned,“ stěžoval si majitel garáže.

Ani přivolání policisté si však mnohdy nevědí rady. Před garážemi totiž stojí hned několik vozů najednou a oni tak nemohou určit, který z automobilů přijel jako poslední. Někdy se pokoušejí sehnat majitele některého z vozů, aby umožnil průjezd, jindy musí řidiči z garáže vyjet po trávníku a chodníku. To prý řidičům doporučuje i zaměstnanec Městského úřadu v Hranicích Pavel Slovák, který pracuje v odboru dopravy.

„Pan Slovák mi doporučil zajíždět do garáže po trávníku, když jsem ho však požádal o písemné povolení, vystavit mi ho odmítl. Po chodníku a trávě proto raději jezdím jen za asistence strážců zákona,“ řekl řidič.

Vedení Hranic již situaci řeší. V minulém roce na sídlišti proběhla částečná revitalizace, která má pokračovat i v letošním roce. Při rekonstrukci vzniknou další místa k parkování. Sídliště Hromůvka s přilehlými ulicemi se totiž již několik let potýká s příliš velkým počtem osobních vozů, které nemají kde parkovat. Na Hromůvce mají během roku 2009 přibýt parkovací místa v řádu několika desítek, což by mohlo celou situaci částečně vyřešit. Pokud řidič zaparkuje se svým vozem tam, kde nemá, vystavuje se postihu ze strany městské policie,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle vedení městské policie hrozí v krajním případě neposlušným řidičům i odtah vozidla. „Stání před garáží, přestože tam není dopravní značka zákazu stání, je zakázané. Strážníci nebo policisté mohou nařídit odtah automobilu, protože tvoří překážku v silničním provozu. O odtah však musí požádat poškozený majitel garáže nebo osoba, které nesprávně zaparkované vozidlo překážku činí,“ uvedl velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

Špatně zaparkovaná auta po obou stranách silnice jsou často překážkou i pro hasiče. Ti mají problém v případě požáru nebo jiné mimořádné události projet se svými velkými vozy hlavně v zatáčkách na sídlišti.

„Problémy s průjezdností se dnes vyskytují prakticky ve všech velkých městech, ani Hranice nejsou výjimkou. Zatím se naštěstí nestalo, že bychom se k požáru nedostali, ale problémymámeprakticky při každém výjezdu na sídliště,“ sdělil vedoucí hranické požární stanice Arnošt Lenoch.

Jak dále doplnil, po vzoru z Přerova - Předmostí budou hraničtí hasiči v dohledné době testovat, zda se svými vozy sídliště projedou. Průjezdnost ulic se bude zkoušet i v Lipníku nad Bečvou.