„Za rok 2014 je v Hranicích podle posledních informací přesně 1544 neplatičů za komunální odpad. Jejich počet je sice nižší než před rokem, i tak je ale dlužníků pořád hodně," sdělil vedoucí odboru financí v Hranicích Vladimír Zemek.

Městský úřad tak zapomnětlivcům rozeslal vyrozumění o nedoplatku. Částku za odpad, tedy šest set korun, měl přitom každý uhradit už do konce dubna.

„Bylo by pěkné, kdyby přijatá obecně závazná vyhláška na neplatiče zafungovala, ale myslím, že člověka, který dříve za odpad neplatil, nedonutí zaplatit ani tato hrozba. Spíše se domnívám, že neplatičů je oproti loňsku méně díky výzvám, které jsme rozesílali už v průběhu léta. Na tyto výzvy lidé reagovali," poznamenal Vladimír Zemek.

Notoričtí zapomnětlivci mohou důsledky odkladů splátek poznat už v únoru. V té době bude městský úřad rozesílat platební výměr, poté se případně přistoupí k exekučnímu řízení. Pro danou osobu se tím dlužná suma výrazně navýší, jelikož náklady za exekuční řízení padá rovněž na její hlavu.

Částka, kterou město po vymáhání získá, bude později zahrnuta do rozpočtu města.

V Jindřichově s placením problémy nemají

Opožděné splátky za komunální odpad samozřejmě není pouze problémem Hranic. V regionu se však najdou i obce, kde v tomto směru žádné problémy nemají. Patří mezi ně například Jindřichov.

„Dlužníků za komunální odpad bych napočítal na prstech jedné ruky. Opozdilci jsou asi tři nebo čtyři, takže s tím žádné velké potíže nemáme," řekl starosta obce Jaromír Blaha. Platba za svoz a likvidaci komunálního odpadu v Jindřichově činí 270 korun na osobu, stejně jako v roce 2013. To v Hranicích je částka na jednu osobu v posledních dvou letech více než dvojnásobná, činí 600 korun.

„Jde o padesát korun měsíčně, které by občan měl zaplatit. Město schválilo nižší poplatek, než jsou skutečné předpokládané náklady za svoz odpadu," řekla k tomu už dříve současná místostarostka města Radka Ondriášová. Obyvatelé Hranic ještě v roce 2012 platili za komunální odpad 492 korun.