O obrovském štěstí mohli mluvit ti, kteří procházeli první únorový pátek Jiráskovou ulicí kolem hranického zámku. Ne tak na tom byl řidič Favoritu Tomáš Piňos a jeho dva spolujezdci.

Ze střechy zámku se na ně zřítil sníh a kusy ledu. VÍCE: Ze zámku se na projíždějící auto zřítila masa sněhu

Co se od té doby udělalo pro to, aby se podobná situace nemohla během letošní zimy opakovat?

Podle mluvčího hranické radnice nelze obdobnou situaci vyloučit ani letos.

„Při nepříznivém vývoji počasí se nedá vyloučit, že opět bude nutné pomocí natažené pásky nasměrovat chodce na protější stranu ulice,“ sdělil Petr Bakovský. Pásku může před svým domem natáhnout kdokoliv za předpokladu, že to oznámí Odboru dopravy městského úřadu a správci komunikace.

Uzavřený prostor vedle zámku se ale vloni úplně neosvědčil. Když sníh ze střechy spadl na projíždějící vozidlo, to se nacházelo mimo zakázaný prostor. Řidič se nakonec nároku na odškodné, které by platila pojišťovna, vzdal.

Opatření, kdy chodci nesmějí použít chodník a brání jim v tom páska, se berou jako přechodná do doby, kdy vlastník budovy střechu uklidí. Vloni k očištění zámecké střechy od ledu došlo pět dnů po nešťastné události.

„Při velikosti a špatné dostupnosti této střechy to není úplně jednoduché. Běžné plošiny na její očištění nepostačují. Situaci pak řešila až odborná firma specializující se na výškové práce. Ta ale mohla zasáhnout až v době, kdy ledová krusta povolila,“ vysvětlil Bakovský.

Situace, kdy by chodci nemohli použít ani protější chodník, kde se nachází domů hned několik, prý nastat nemůže. „Protější budovy mají jinou konstrukci střechy a okapů, a tudíž jejich majitelé padání sněhu řešit nemusí,“ doplnil mluvčí.

Osvědčí se sněholamy?

Po negativních zkušenostech z letošního února chystá město ještě jedno opatření, které by mělo snížit nebezpečí pádu sněhu. V plánu je umístění speciálních sněhových zábran, takzvaných sněholamů. Jako první budou umístěny nad jižní vchodem ze strany od Pernštejnského náměstí.

„Budou také nad vstupem do Zámeckého klubu. Jde o vyšší zábrany, které by měly tající sníh zadržet – pro jistotu ve dvou šestimetrových pásech,“ uzavřel Petr Bakovský s tím, že se na střeše objeví, jakmile to dovolí počasí.