O zanedbané podobě městského hřbitova už v uplynulých letech několikrát jednali hraničtí zastupitelé. V této souvislosti existuje i studie, která však byla vypracovaná už před deseti lety.

„Studie už je starší a například problém s místy na pohřbívání příliš neřešila. V současné době na hřbitově probíhá základní oprava opěrných zdí. Celková rekonstrukce hřbitova závisí na projektu, který je nejprve zapotřebí připravit," konstatoval tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský. Podotkl však, že celkovou úpravu hřbitova měla před volbami ve svých prioritách většina kandidujících stran.

„Určitě se proto dá předpokládat, že oprava hřbitova bude předmětem zájmu budoucích zastupitelů. To, jak vysoké náklady si tato rekonstrukce vyžádá, momentálně není možné říci," sdělil.

Na opravy v areálu hřbitova se přitom podle jeho slov nezapomíná.

„Některé opravy probíhají průběžně. V rámci smuteční síně se už dříve vyměnila okna a nyní se dokončuje fasáda této budovy," uvedl.

Řeší se i parkování

Kromě uvedených problémů byl předmětem diskuze i nedostatečný počet parkovacích míst u hřbitova.

„Parkovací místa jsou jednou z věcí, které nejsou řešeny zcela ideálně. Podobně je tomu například u vlakového nádraží. Druhá věc ale je nalezení vhodné plochy pro nová parkovací místa," doplnil Petr Bakovský.

Následující kroky se budou odvíjet od rozpočtu na příští rok, jehož první podobu budou na konci roku schvalovat noví zastupitelé.

„Opravy zdí, u nichž už hrozilo zřícení, probíhají a ještě probíhat budou. Sám jsem zvědav, jestli se už v roce 2015 přistoupí k první etapě celkové revitalizace hřbitova. Věřím, že rozpočet i s revitalizací hřbitova bude schválený," řekl Milan Vinkler, ředitel společnosti Ekoltes Hranice, která má městský hřbitov ve své správě.