Požaduje od něj omluvu a částku 500 tisíc korun za výroky, které pronesl na jeho adresu v Lidových novinách. Hučín podal na své odpůrce od roku 2006, kdy ho soud zprostil obžaloby ze sedmi trestných činů, několik trestních oznámení.

Žádá také dva miliony korun od státu jako odškodnění za čas strávený ve vazbě a na soudních líčeních. „Dožadujeme se otištění omluvy a peněžité satisfakce půl milionu korun za články, které publikoval v Lidových novinách bývalý mluvčí Charty 77 a polistopadový ministr vnitra Tomáš Hradílek,“ uvedl pražský advokát Petr Kočí, který disidenta ve věci zastupuje.

Důvodem je podle jeho slov, že Hradílek Hučína nazývá „gaunerem“ a „psychologickým teroristou“ a navíc je v textu označován jako pachatel neobjasněných bombových útoků. „Výroky zasáhly závažným způsobem do osobnostních práv mého klienta,“ řekl advokát Kočí. Vladimír Hučín a Tomáš Hradílek byli za totality přátelé a scházeli se v Hučínově domě, kde jako signatáři Charty plánovali akce proti komunistům.

„O žádné žalobě nevím, slyším to poprvé. Nechám tomu volný průběh a vyjadřovat se budu až ve chvíli, kdy proti mně bude zahájeno trestní stíhání. Pokud bych byl obviněn, své stanovisko samozřejmě zveřejním,“ reagoval na to bývalý mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek.

Od roku 2006, kdy byl Hučín zproštěn všech obvinění, už proběhla asi desítka dalších soudních líčení. Disident si na nich vyřizoval účty se svými odpůrci a požadoval od státu finanční odškodnění za újmu, způsobenou během stíhání. Neúspěšně zažaloval třeba ostravského policistu Jiřího Pščolku, po kterém chtěl omluvu za výroky v tisku a odškodnění ve výši milion korun.

Uzavřena zatím nebyla ani žaloba, kterou podal Hučínův advokát Stanislav Devátý na ministerstvo spravedlnosti. Disident v ní požaduje od státu dva miliony korun jako satisfakci za rok strávený ve vazbě a útrapy, které prožíval během několikaletého stíhání. Projednáváním případu se zabýval tento týden soud v Praze, který celou věc odročil.