Poznejte muzea a galerie v jiném světle, tak zněl podtitulek Hranické muzejní noci, která odstartovala ve Staré radnici. Zde mohli na vlastní oči spatřit návštěvníci Tajemnou Hranickou madonu a zároveň se pokochat výstavou k 420. výročí poutního místa Kostelíček. Místní umělci zde vytvořili obrazy tohoto hranického skvostu a nabídli je zájemcům ke koupi.

„Vzhledem k tomu, že jsem se zde narodil, oslovili mě, zda bych přímo pro tuto akci nenamaloval nějaké obrazy. U Kostelíčka mám rodiče a jeho motiv jsem už v minulosti zpracoval. Vypotil jsem, co se dalo, ale byla to makačka jak blázen," pověděl s nadsázkou a humorem Vladimír Bartošek, který maluje převážně pastely a jehož obrazy jsou ve Staré radnici také na prodej.

Za výstavou stojí dva kurátoři – Radka Kubíková a Jiří Nebeský. Radka Kubíková byla s finálním výsledkem opravdu spokojená.

„Z reakcí usuzuji, že se výstava opravdu líbí. Ohlasy jsou pozitivní. To je pro mě největší odměna, ale dalo mi to opravdu hodně práce," usmívala se spokojeně kurátorka na vernisáži, která má největší radost z repliky poustevny.

„Upřímně jsem si ji v průběhu nedokázala vůbec představit, jak technicky vymyslíme konstrukci. Ale žáci zušky na poustevnu naběhli a během chvíle vytvořili něco tak neskutečného.," pochvalovala si spolupráci. Další zajímavostí na výstavě byla maketa Kostelíčku od Josefa Hurta.

„Radost mám i z velkého obrazu Kostelíčka. Ačkoliv jsme chtěli původně vystavil obraz malíře Hrdličky, ale je v dost špatném stavu, tak jsme ho nahradili zapůjčeným obrazem pana Horáka," dodala Radka Kubíková, která si vysloužila spolu s Jiřím Nebeským pochvalu od ředitelky Městských kulturních zařízení Nadi Jandové i bývalého starosty Hranic Vladimíra Juračky, který při zahájení výstavy pronesl děkovný proslov.

Poté se někteří z účastníků přesunuli do Synagogy, kde se uskutečnil koncert Hranického dětského pěveckého sboru. Děti do čtyř let si tak zazpívali, zatančili i zahráli na nástroje mezi obrazy Oldřicha Tichého před plnou Synagogou. Někteří posluchači měli husí kůži a malým zpěváčkům se povedlo pár jedinců i rozplakat. Jako hosta si dirigentka Taťána Jonasová pozvala hranického písničkáře Víťu Vrbku.

„Mám úctu z takových prostor. Nikdy předtím jsem v synagoze nevystupoval," přiznal se před vystoupením mladý muž. Jen při kytaře pak zazpíval dvě autorské písně a od jedné ze zpěvaček si tím vysloužil za odměnu ananas.

Asi nejbohatější program nabídla Galerie M+M. Majitelka Anna Musilová zde nyní vystavuje práce dětí a na zahradě je umístěna stála expozice plastik Josefa Musila. Právě venku vystoupily mažoretky Panenky a Ženský komorní sbor, který se postaral o přátelskou až rodinnou atmosféru. Roztančil a rozezpíval posluchače. „Ani jsem nepočítala s tolika lidmi, při vystoupení Panenek tu bylo úplně plno!" pochvalovala si Anna Musilová. Dále zde vystoupilo smyčcový soubor Základní umělecké školy Hranice a Hudecká kapela ZUŠ. Ti, kdo zůstali po vystoupení a vzali si s sebou špekáčky, si je opekli, poseděli u ohně a popovídali si.

Na závěr si aktivní návštěvníci vystoupali 122 schodů na radniční věž, vyfotili se krásný výhled a pokochali se pohledem na slunce zapadající nad Hranicemi.