„Víc než šedesát návštěvníků mělo možnost prohlédnout si prostory budovaného Hudebního a filmového muzea regionu Hranicko. Byli jsme překvapení, že přišlo tolik nadšenců i ve všední den. Potěšil nás zájem mladých lidí o hudební historii Hranicka," uvedl manažer MAS Hranice František Kopecký.

Celá konference se nesla v uvolněném rodinném duchu. Především po uvedení kapely Citron a besedě s baskytaristou Václavem Vlasákem. Když začal hudebník vyprávět své zážitky z turné v zahraničí a popisovat osudy kapely, zaujal a rozesmál většinu posluchačů. Ti měli mimo jiné možnost se podívat a ohmatat si gramofonovou desku Citronů s názvem Vypusťte psy z roku 1990. Ta vznikla o rok dříve ještě se zpěvákem Ladislavem Křížkem. Václav Vlasák daroval album muzeu. Údajně to není jeho poslední dar.

„Mám od Vaška slíbenou i koženou bundu, tak jsem zvědavý, zda ji nakonec muzeu dá," smál se František Kopecký.

Po celou dobu konference vystupující téměř dodrželi časový plán.

„Po besedě s Vaškem Vlasákem máme skluz sedm minut, ale jinak se držíme harmonogramu. Odpoledne se k nám přidá i skladatel Vítězslav Tugendlieb, což nás, vzhledem k jeho věku, moc těší," uvedl František Kopecký.

Hranický rodák Vítězslav Tugendlieb se věnoval skladatelské činnosti zejména v oboru duchovní hudby. Externě učil i na hranické umělecké škole. Před osmi lety obdržel Cenu města Hranice určenou významným osobnostem města.

„Pan Tugendlieb si poslechl tři skladby ze své tvorby v podání dvou studentů konzervatoře. Poté nám poděkoval za to, že konference byla povedená a informačně přínosná," dodal František Kopecký.

„Studenti s Vítězslavem Tugendliebem dělali rozhovor před konferencí, což pro něj určitě bylo příjemnější. Celý zvukový záznam bude k dispozici v muzeu," upřesnil.

Mezi posluchači seděl i bývalý učitel ZUŠ Hranice Josef Vývoda.

„Pozval mě sem František Kopecký, který býval mým žákem. Celá konference je velmi milá a jsem rád, že existují lidé jako František, kteří jsou zapálení pro věc," pověděl.

Otevření Hudebního a filmového muzea regionu Hranicko v prostorách zámku plánuje městys Hustopeče nad Bečvou v polovině května tohoto roku.