Část pomoci již zamířila do Kosova, další jde do Afghánistánu. Podle mluvčí českého kontingentu KFOR v Kosovu Andrey Langerové rozdávali tento týden vojáci ve spolupráci s místní pobočkou Charitas humanitární pomoc v kosovské obci Lluzhane.

Pomoc však míří i do Afghánistánu. „Kancelář organizace Charitas se nachází v obci Lluzhane, která je asi tři kilometry od české vojenské základny Šajkovac. Nejchudší místní obyvatelé se sem naučili docházet pro pomoc. Pracovníci organizace už mají zmapovány nejpotřebnější rodiny v okolí a podle jejich seznamu se pak pomoc rozděluje,“ uvedla mluvčí KFOR Langerová.

Podle velitele jednotky civilně vojenské spolupráce CIMIC v Lipníku Martina Krumnikla byla humanitární sbírka uspořádána na základě dobrých zkušeností z loňska.

„Vloni jsme nasbírali asi jeden a půl tuny humanitární pomoci, letos se ale věcí sešlo mnohem více – a to celých padesát tun,“ pochvaluje si Krumnikl. Pomoc přitom organizovaly nejrůznější farnosti na Moravě.

„Kromě vzdálenější Jihlavy, Křižanova nebo Heřmanova to byla v Olomouckém kraji třeba farnost na Svatém Kopečku,“ uvedl.

Příslušníci jednotky v Lipníku objednali kontejnery a dary v podobě hraček, zimního oblečení, obuvi nebo třeba i psacích potřeb a postupně sváželi do lipnických kasáren.

„Když se všechny dary sešly, bylo zaplněno pět místností až po strop. Svoz věcí prováděli vojáci z lipnické posádky v průběhu celého ledna, náročné bylo také třídění věcí, které jsme prováděli v průběhu února,“ vylíčil Krumnikl.

Velkokapacitní letouny pak roztříděnou humanitární pomoc přepravily do Kosova a Afghánistánu. Středisko civilně – vojenské spolupráce CIMIC v Lipníku je speciálním útvarem, který zajišťuje v oblastech postižených válečnými konflikty první kontakt s obyvateli po příchodu vojáků do zahraničí.

„Kromě jiného se podílíme také na koordinaci humanitární pomoci do těchto oblastí,“ řekl Krumnikl.