Tisíce lidí napříč Českem šlápnou v měsíci květnu do pedálů a do práce to vezmou na kole. Podpoří tím nejen svou kondičku, ale především přispějí k lepší kvalitě života v městech, kde žijí.

„Do této akce se zapojilo i město Hranice. Nás, Hranickou rozvojovou agenturu (HRA), oslovili, zda bychom mohli vzít na starost koordinaci," uvedla ředitelka HRA a místní organizátorka Michaela Škrobánkovou.

Rozvoj cyklistiky, cyklodopravy a cyklostezek je jednou z priorit HRA.

„Díky této akci se třeba zlepší i průjezd městem, který je přece jen pro cyklisty docela nebezpečný. Možná to bude mít i další efekt a navážou na to další projekty. Bylo by výborné, kdyby lidé v Hranicích jezdili víc na kole," vyslovila přání Michaela Škrobánková.

Registrace

„Do práce na kole je soutěž, kdy se mezi sebou utkají firmy a kolektivy, které se do soutěže zapojí. Nutný počet účastníků v jedné skupině jsou dva až pět lidí. Ti se mohou od 12. března zaregistrovat na webových stránkách dopracenakole.net.

A od čtvrtého do třicátého května budou zaznamenávat své cesty do práce," popsala dále pravidla soutěže, ve které se účastníci utkají v různých kategoriích jako pravidelnost, kreativita, výkonnost či cykloopatření.

Prozatím je jisté, že na kole do práce budou jezdit zástupci Domova seniorů. Tým utvořili také tři městští policisté a dva zástupci Městského úřadu. Vedoucím a mluvčím skupiny je velitel Městské policie Miroslav Mann, který dojíždí z Lipníku nad Bečvou.

„Nejezdím sice na kole každý den, ale často. Do práce to vezmu cyklostezkou kolem Bečvy, nazpět třeba přes kopce, abych se trochu protáhl," uvedl velitel

„Město zjišťovalo, kdo by se mohl zúčastnit a jezdit na kole. Byl jsem určený jako vedoucí této skupinky. Zatím jsme ještě neměli žádnou schůzku. Jde nám především o to, aby se zúčastnili především přespolní pracovníci," pověděl dále Miroslav Mann.

Pod záštitou OSN

Nad soutěží Do práce na kole převzala záštitu Organizace spojených národů (OSN), která ocenila především dlouhodobý vliv akce na životní prostředí.

Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice, Zlín, Karviná, Jihlava, Přerov, Jablonec nad Nisou, Znojmo, Uherské Hradiště, Břeclav, Nový Jičín, Kopřivnice, Jindřichův Hradec, Otrokovice, Říčany, Nové Město nad Metují a poprvé i Hranice.

Všechna tato města se letos zúčastní. V květnu plánuje město slavnostní vyhlášení vítězů ve dvoraně zámku.