Na zaplavených a polorozbořených domech pracují už celé čety dělníků, zablácené ulice zametají skauti a další dobrovolníci.

K nepříliš vítaným hostům tam teď patří takzvaní „povodňoví turisté“.

Obce doufají v podporu hejtmana

Na radnici v Hranicích proběhla v neděli odpoledne schůzka starostů nejvíce postižených obcí s hejtmanem Olomouckého kraje Martinem Tesaříkem. Ten si od nich vyslechl, jakou konkrétní pomoc by od kraje a vlády přivítali.

„Vzpomněli jsme vysoušeče, dezinfekční prostředky na čištění studní, ale i takové základní pomůcky jako jsou gumové rukavice, košťata nebo lopaty,“ vyjmenoval jen některé z potřebných věcí starosta Hranic Miroslav Wildner.

Padl také návrh požádat vládu o zvážení jednorázových nenávratných půjček pro občany v rozmezí pěti až dvaceti tisíc korun. „V roce 1997 tento vstřícný krok od vlády přišel. Pan hejtman nám proto slíbil, že to vládě navrhne i tentokrát,“ informoval Wildner s tím, že v největší míře by pak zřejmě byla tato forma pomoci směřována do Hustopečí nad Bečvou a Polomi, kde se voda na obecním i soukromém majetku podepsala nejhůř.

Do Hustopeč se sjíždějí zvědavci

Starostka Hustopečí Júlia Vozáková si již nechala alespoň hrubě odhadnout škodu na komunikacích a mostech, které voda ve středu v noci citelně poznamenala.

„Jedná se o částku kolem třiceti milionů korun. Nejsou do ní ovšem započítány škody na obecních budovách. Pak bude ještě mnohem vyšší,“ poznamenala Vozáková. Dvě z tamních komunikací budou potřebovat celkovou rekonstrukci, stejně tak jako jeden mostek.

Následky záplav v Hustopečích nad Bečvou

„Ten druhý budeme muset postavit znovu,“ podotkla starostka a dodala, že v ulici Potoční bude potřebovat opravu i dešťová kanalizace.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Apokalypsa v Hustopečích

Z čeho má však Júlia Vozáková obavy, to jsou zvědavci, kteří se do Hustopečí jezdí dívat na následky velké vody jako na atrakci. „Potloukají se tu cizí lidé a nevypadá to, že by nám chtěli pomoci s úklidem nebo opravami. Mám strach, že někteří z nich nepřijeli zrovna s dobrým úmyslem,“ vyjádřila svou nedůvěru k nim Vozáková.

Naštěstí podle ní v Hustopečích nezůstaly žádné domy opuštěny. „Pokud se opravdu jedná o zloděje, je to od nich strašně nefér,“ vzkázala jim starostka.

V Polomi už opravili většinu cest

Na opravu komunikací v obci Polom bude podle předběžných odhadů zapotřebí jeden a půl až dva miliony korun. „Nakolik je zničen majetek občanů, to se dá zatím odhadnout jen velmi těžce,“ konstatoval starosta Polomi Václav Sládeček.

Podle něj byli v obci rovněž nejvíce poškozeny příjezdové cesty a mosty. Jednu komunikaci zprovoznila obec již v sobotu, na dalších pracovala ještě i v pondělí. „Ale dá se říci, že už dneska dojede až před dům každý z našich obyvatel,“ zdůraznil Sládeček.

Důkladná oprava bude ovšem podle něj trvat mnohem déle a odvíjet se bude podle finančních možností obce a zdrojů zvenčí.

Odklízení následků povodně v obci Polom v pátek 26. června.