Informace vyplývají z analýzy, kterou policie letos na jaře vypracovala.

„Hustopeče vždycky patřily k lokalitám s nižším výskytem trestné činnosti. Ten její nárůst nám nedává spát. Asi nikdo není schopný říci, proč k němu od začátku loňského roku došlo, ale vliv na něj asi má i prezidentská amnestie," sdělil tajemník městyse Václav Vomáčka a vzpomněl tak na rozhodnutí dřívějšího prezidenta Václava Klause, který omilostnil tisíce vězňů začátkem loňského roku.

Při pátrání po narušitelích zákona však policejní složky nejsou zcela neúspěšné. Ze třiatřiceti trestných činů byla doposud objasněná zhruba jedna třetina.

„V pěti případech se jednalo o pachatele z jiných okresů, v ostatních případech šlo o pachatele z okresu Přerov," uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková.

To, že Hustopeče navštíví nezvaní hosté také z jiných okresů, není velkým překvapením. Nahrává tomu i poloha městyse.

„Jedná se o velmi schůdnou a přístupnou lokalitu na rozhraní tří okresů," dodala mluvčí.

Policisté ve snaze o předcházení porušování zákona podle slov krajské mluvčí provádí pravidelné nebo nepravidelné kontroly v chatových oblastech.

Velice dobré rozlišení

Pátrání po zlodějích či vandalech, kteří v poslední době na Hustopečsku řádí, je sice v rukou policie, hustopečská radnice jí však chce v tomto úsilí pomoci.

Nejfrekventovanější lokality bude v Hustopečích snímat sedm kamer, několik jich bude umístěných i v centru městyse. „

Půjde o naprosto profesionální kamery, které budou odolné vnějším vlivům a budou mít velice dobrou rozlišovací schopnost. Není to levná záležitost, ale doufáme, že projekt bude podpořený a přispěje ke snížení kriminality na Hustopečsku," konstatoval Václav Vomáčka s tím, že záznamy bude mít k dispozici pouze policie a kamerový systém tak nebude nikým zneužitý.

Varování na webu i ve zpravodaji

Vzhledem k finančním nákladům na kompletní kamerovou soustavu je projekt rozfázovaný do několika etap.

První by se měla realizovat už v letošním roce.

K prevenci kriminality má sloužit také informovanost samotných obyvatel městyse.

Radnice k větší ostražitosti nabádá na webových stránkách městyse, prostřednictvím místního rozhlasu i v Hustopečském zpravodaji, který do poštovních schránek bezplatně dostávají všichni hustopečští obyvatelé.